Pranešti apie patyčias
Olweus programa

Ankstesnės žinutės
Atsisiuntimai

Projektai

Lietuvos grožiu žavėjomės kartu su svečiais iš Lenkijos

Ilgai laukta akimirka…

Švenčionys – daugiakultūris kraštas, kuriame, be lietuvių, gyvena lenkų, rusų, baltarusių ir kitų tautybių žmonių. O Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija – viena seniausių Rytų Lietuvoje, 2019 metais švęsianti 100-o metų jubiliejų – skiria didelį dėmesį jaunimo tolerancijos ugdymui, bendroms veikloms su  kitų tautybių žmonėmis. Žinome, kad išugdyti tolerantišką pilietį galima tik geriau pažinus tautų istoriją, papročius ir tradicijas, ieškant bendrų šaknų.

Antri namai

2012 metais gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos Respublikos Mrongovo Vesterplatės gynėjų I bendrojo lavinimo licėjaus bendruomene ir kasmet vykdo jaunimo mainų programas. Šiais metais projekto „Mes drauge“ programa ypatinga tuo, kad, lankantis Vilniuje, Trakuose, Rumšiškėse, Kaune, Plungėje, Kretingoje ir Palangoje, bus sukurtas dokumentinis filmas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Džiaugiamės, kad ši idėja patiko Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondui, šiais metais švenčiančiam 10 metų jubiliejų ir finansavusiam visas 2017 metų projekto veiklas. Kurdami projekto programą pirmenybę teikėme kūrybiškoms veikloms: dokumentinio filmo kūrimui, edukacijai, kūrybinėms dirbtuvėms,  mokomosioms-pažintinėms ekskursijoms.

Susitikimas su Švenčionių r. administracija

Projekto pradžia – 2017 metų rugsėjo 18 diena, kai dalyviai lankėsi Švenčionių rajono savivaldybėje, kur mūsų svečiams iš Lenkijos buvo pristatytas  Švenčionių rajonas. Susipažinę vieni su kitais, jau kitą dieną išvykome į 4-ių dienų kelionę po Lietuvą. Aplankėme įžymias gimtosios šalies vietas, su profesionalių gidų pagalba sužinojime daug įdomių istorinių faktų.     

Kelionę pradėjome nuo mūsų sostinės Vilniaus, kuri  nuo seno yra lietuvių ir lenkų kultūros istorijos kryžkelė. Susipažinome su senamiesčiu , aplankėme Pinigų muziejų, užsukome į Vilniaus arkikatedrą ir Aušros Vartus. Toliau kelionę tęsėme  Trakuose – aplankėme Trakų salos pilį.

 

   Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse

Antroji  kelionės diena buvo itin turininga – keliavome į Liaudies buities muziejų, esantį šalia Rumšiškių. Tai – didžiausias etnografijos muziejus po atviru dangumi Lietuvoje, jame galima susipažinti su visų senojo krašto  Lietuvos regionų gyventojų buitimi, trobesiais, susidaryti įspūdį apie  gyventojų kasdienius darbus ir šventes. Didžiulį įspūdį daugeliui jaunų žmonių paliko ekskursija į Pažaislio kamaldulių vienuolyną Kaune. Šis baroko stiliaus ansamblis LDK  Didžiojo kanclerio Kristupo Zigmunto Paco pastatytas 17- 18 a. Dar vienas antrąją kelionės dieną aplankytas objektas – Kauno miesto muziejus. Įspūdinga ir nakvynės vieta – Kauno arkivyskupijos svečių namai, kurie yra įsikūrę pačioje Kauno senamiesčio širdyje – Rotušės aikštėje. Vienų kambarių langai žvelgia į Rotušės aikštę, kitų – į senamiesčio kiemelį, už kurio tolumoje matyti Nemuno ir Neries upių santaka.

Atsisveikinę su laikinąja Lietuvos sostine Kaunu, kitą dieną patraukėme į Žemaitiją, kur mūsų laukė didikų dvarų istorija.

 

Oginskių dvaras Plungės r.

Pirmiausiai aplankėme labai prabangius restauruotus  grafų Oginskių rūmus Plungėje, kurie iki 20 amžiaus pradžios buvo svarbi aristokratų, dvasininkų, kultūros ir meno žmonių rezidencija, čia, įsteigus dvaro orkestro mokyklą,  mokėsi dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Pasivaikščioję po nuostabiai sutvarkytą šių rūmų parką, nuvykome į Kretingą, į 16 amžiuje pastatytą dvarą, kurį vėliau įsigijo grafas Juozapas Tiškevičius ir jame įrengė oranžeriją – Žiemos sodą.

Klausomės kopų sekamos pasakos…

Vakarą praleidome Palangoje: ilsėjomės, grožėdamiesi jūra, vaikštinėjome jau pritilusiomis po vasaros šurmulio gatvėmis.

Prie Gintaro muziejus Palangoje

Paskutinę kelionės dieną lankėmės Gintaro muziejuje ir dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse, nagrinėjome gintaro savybes, susipažinome su jo naudojimo galimybėmis.

Kiekvieną projekto dieną vyko jaukūs pašnekesiai, kurių metu jauni žmonės dalindavosi dienos įspūdžiais, diskutavo, aptardavo kitos dienos programą. Smagu, kad šioje veikloje dalyvavo ir  būsimasis profesionalus fotografas, buvęs mūsų gimnazijos mokinys Edvinas Sinkevičius, kuris visos kelionės metu  filmavo ir fotografavo. Visa filmuota medžiaga jau atgulė į dokumentinį filmą „Šalies kultūra – tai kertinis tautos tolerancijos ugdymo akmuo“ (jį galite rasti paspaudę nuorodą čia), o įamžinti kadrai netrukus puikuosis gimnazijos fojė.

LT-PL- Pavyko!

Įgyvendintas projektas „Mes drauge“ leido per trumpą laiką pažinti Lietuvos grožį, prisiliesti prie jos istorijos ir kultūros. Nekantriai laukiame projekto tęsinio – 2018 m. jaunimo grupė planuoja keliauti Lenkiją ir kurti antrąją dokumentinio filmo dalį – šį kartą apie Lenkijos šalies savitumą.

Straipsnio autorės – Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokytojos, projekto autorės ir organizatorės V. Jaksebogienė, J. Jarmolovskaja ir D. Jasiulionienė. Nuotraukų autorius – Edvinas Sinkevičius.

VASAROS ATOSTOGŲ PRADŽIA VOKIETIJOJE

Ši vasara kitokia, ypatinga, nes ne kiekvienais metais turime galimybę pasitikti ją svetur. Birželio 14-25 dienomis devyni Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai bei dvi mokytojos viešėjo Vokietijoje, Oitino mieste. Jau 21 metus mūsų gimnazija bendradarbiauja su Vokietijos Oitino miesto J.H.Foso gimnazija ir dalyvauja mainų programoje. Šie mainai buvo vienuolikti.

 

Gyvendami savo draugų šeimose, mes turėjome unikalią galimybę pažinti vokiečių kultūrą, tradicijas, sužinojome daug istorinių faktų, skaniai valgėme ir saldžiai miegojome. Vokietijos mainų grupės mokinių tėveliai organizavo išvykas į didesnius Vokietijos miestus. Buvo labai neįprasta, kad mokinių tėvai imasi tokios iniciatyvos ir atsakomybės. Reikia pripažinti, kad jie puikiai supažindino mus su Liubeku, Hamburgu ir Berlynu.

Liubeko miestas įkurtas 1143 m. kaip pirmasis „europietiškas miestas Baltijos jūros pakrantėje“. Viduramžių atmosfera ir svarbios kultūrai bei istorijai vietos formuoja nuostabų šio miesto vaizdą, o puikiai išsilaikę seni pastatai primena didingą miesto praeitį. Hamburge kanalų gausa primena Veneciją. Jų čia daugiau kaip 2500. Bandyti juos suskaičiuoti nevertėtų, geriau laiką skirti svarbiausiems Hamburgo objektams, kurių čia taip pat daug. Manau, kad mums pavyko aplankyti ir pamatyti svarbiausius. Lietinga diena nesutrukdė nuvykti į Hamburgo uostą bei paplaukioti turistiniu laivu Elbės upe. Patiko Speicherstadt – įspūdingų pastatų, raudonų plytų, būdingų Hamburgui, buvusių prekių saugyklų rajonas, kuris išsiraizgęs tarp kanalų. Čia anksčiau buvusi muitinė,  iškraunamos atplukdytos prekės. Pakėlę galvas aukštyn, matėme pastogėse vis dar kabančius didžiulius kablius, kuriais buvo keliamos prekės iš laivų. Tame pačiame Hamburgo Speicherstadt įsikūręs miniatiūrų muziejus (Miniatur Wunderland), apsuko galvą ne vienam iš mūsų. Šis muziejus garsėja didžiausiu pasaulyje veikiančiu geležinkelio modeliu, kurį sudaro apie 13 tūkstančių metrų geležinkelio bėgių, o jais kursuoja per 900 traukinių. Traukiniai skuba pro miniatiūrinius miestus, pūškuoja per kalnus, tarpeklius ir tiltais – visa tai yra sumažinta daug kartų ir telpa keliuose buvusio sandėlio pastato aukštuose. Šiuo metu muziejuje yra kelios teminės ekspozicijos – tai Šveicarija, Austrija, Vokietija, Skandinavija, Amerika, taip pat daug dėmesio sulaukia oro uostas su kylančiais ir besileidžiančiais lėktuvais.

Berlynas – miestas, kupinas istorijos ženklų ir pėdsakų, kuriuos  tikroviškų gidės pasakojimų dėka  pamatėme ir mes. Jokia istorijos pamoka neatstotų to, ką sužinojome šios išvykos metu. Būnant prie memorialo nužudytiems Europos žydams, šiurpuliukai perėjo per visą kūną. Tai didžiulis objektas, užimantis 19 tūkst. kvadratinių metrų. JAV architekto sukurtas trimatis paminklas iš esmės yra tarsi nedidelis betono stačiakampių parkas, sudarytas iš 2711 įvairių dydžių ir kampų dirbtinio akmens figūrų.  Berlyne lankėmės prie Brandenburgo vartų (Checkpoint  Charlie), Berlyno katedros, pamatėme pirmąjį Europoje trijų spalvų šviesoforą, nusifotografavome prie buvusios Berlyno sienos.  Turėjome galimybę apsilankyti Reichstage. Ten mus pasitiko gidas, kuris papasakojo daug įdomių dalykų ir net leido pasėdėti Vokietijos kanclerės A. Merkel kėdėje. Vėliau didžiulis liftas pakėlė mus ant Reichstago stogo, nuo kurio atsivėrė visa Berlyno panorama.

Viešėdami Vokietijoje, mes turėjome ir kitos veiklos: kadangi Vokietijos mokiniams dar mokslo metai nebuvo pasibaigę, mes galėjome stebėti jų pamokas. Vieną dieną su vaikais praleidome didžiuliame pramogų parke „Hanzapark“, esančiame prie Baltijos jūros.  Ten turėjome galimybę išbandyti daugiau kaip 120 atrakcionų. Dauguma savaitgalį praleido skirtingai, nes buvo numatytos programos šeimose, todėl vieni vyko prie Šiaurės jūros, kiti prie Baltijos jūros, lankėsi kituose Vokietijos miestuose, dalyvavo irklavimo varžybose, vyko į Kylio festivalį ir t.t. Džiaugiamės, kad draugai Vokietijoje mums buvo paruošę ypatingą programą. Mūsų gimnazijos mokiniams tai buvo naujos patirties  ir įspūdžių laikotarpis.

Diana Galatiltienė

Švenčionių Z.Žemaičio gimnazijos anglų kalbos mokytoja, mainų projekto koordinatorė

Vėl sulaukėme svečių iš Vokietijos

Nenustebkite šiomis dienomis virš Zigmo Žemaičio gimnazijos pamatę plevėsuojančias dvi vėliavas – Lietuvos ir Vokietijos. Mes labai džiaugiamės, kad 2014 m. rugsėjo 16-25 dienomis pas mus viešės grupė svečių iš Vokietijos Oitino miesto J.H.Foso gimnazijos, su kuria jau 21 metus mus sieja mainų programa. Ši grupė yra jau vienuolikta. Saulėtą antradienio popietę mūsų gimnazijos mokiniai su plakatais, kuriuose buvo įrašyti svečių vardai, ir Vokietijos vėliavėlėmis Vilniaus oro uoste pasitiko 8 mokinius bei dvi jų mokytojas – Iloną Lehmann ir Kathariną Billker. Pirmi nedrąsūs pokalbiai labai greit perėjo į laisvus ir smagius pasakojimus apie save, šeimą, mokyklą ir daugybę kitų įdomių dalykų.

Ankstyvą trečiadienio rytą svečiai buvo maloniai sutikti gimnazijoje – juos sveikino direktorė ir visa bendruomenė. Beje, direktorės Danutės Čepulienės, pavaduotojų Daivos Jasiulionienės ir Jolantos Paulavičienės šeimos taip pat yra dalyvavusios šioje mainų programoje. Po trumpo susitikimo su mokytojais ir mokiniais svečiai apžiūrėjo gimnaziją, kabinetus, lankėsi muziejuje, kur 4b gimnazijos klasės mokinė Viltė Duksaitė anglų kalba labai įdomiai pasakojo apie gimnazijos praeitį. Po šios ekskursijos abiejų mokyklų mokiniai ir mokytojos dalyvavo netradicinėje susipažinimo pamokoje anglų kalba, kurios metu vieni apie kitus sužinojo daugybę įdomių dalykų. Vėliau gimnazijos valgykloje svečiai  galėjo paragauti tradicinių lietuvių cepelinų ir baltos mišrainės.    Po pietų laukė įdomus pasivaikščiojimas po Švenčionis.

Šios dešimties dienų programos metu svečių laukia išvykos į Švenčionių vaistažolių fabriką, Švenčionių pasienio užkardą, UAB „Firidas“, Aukštaitijos nacionalinį parką, Vilnių, Kernavę, Trakus. Taip pat jie turės galimybę pamatyti ir išmokti mūsų šalies liaudies šokių, išgirsti dainų, sužinoti, kokie tradiciniai amatai, kai kurių net išmokti, dalyvaus sportinėje ir kitokioje projektinėje veikloje. Džiugu, kad mokiniai turi progą pažinti kitų šalių kultūrą, vieni kitus, mokosi bendrauti, stiprina anglų kalbos įgūdžius.

Diana Galatiltienė, anglų kalbos mokytoja, projekto koordinatorė

Mokyklų bendradarbiavimas-naujos patirties perspektyvos Švenčionių rajono savivaldybė jau nuo 2001 metų bendradarbiauja su Lenkijos Mrongovo apskritimi, o nuo šių metų spalio pradžios prasidėjo naujas bendradarbiavimo etapas. Spalio 6-7 dienomis mūsų rajone lankėsi garbingi svečiai- Mrongovo apskrities viršininkas Bogdan Kurta, Mrongovo apskrities viršininko pavaduotojas Januš Alicki, tarybos sekretorius Ježy Bonikovski ir Mrongovo Vesterplatės gynėjų I bendrojo lavinimo licėjaus direktorius Slavomir Rudnicki. Vienas iš jų vizito tikslų buvo apsilankymas Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje ir mokyklų bendradarbiavimo sutarties pasirašymas.

Gimnazijos bendruomenė ruošėsi šiam susitikimui. Svarstėme naujų ryšių prioritetus, aptarėme būsimų kelionių ir pasikeitimų delegacijomis galimybes. Internete radome daug informacijos apie Varmijos ir Mozūrų regiono gamtą, turizmo paslaugas, kultūrinį gyvenimą, istorinį paveldą ir, žinoma, apie Mrongovo miestą . Tiek mokinius, tiek mokytojus sužavėjo Mozūrų Ežerai, vienintelis lenkų kandidatas pasauliniame 7 naujų gamtos stebuklų konkurse.

Lenkų delegacija mūsų gimnazijoje lankėsi spalio 7 d. Svečiai nuoširdžiai domėjosi tiek ugdymo turiniu, tiek jo įgyvendinimo sąlygomis bei rezultatais, pasakojo apie Lenkijos švietimo ypatumus. Gerbiami apskrities vadovai ir licėjaus direktorius aplankė moderniausius gimnazijos kabinetus, išklausė mokytojų pasakojimus apie ugdymo proceso organizavimą. Gimnazijos muziejuje Jaunųjų gidų neakivaizdinės mokyklos mokinės V.Kindurytė ir E.Mamiūnaitė svečiams papasakojo apie gimnazijos įkūrėją profesorių Zigmą Žemaitį, gimnazijos istoriją, svarbiausius laimėjimus. Aktų salėje Mrongovo apskrities delegacija buvo pristatyta vyresniųjų klasių mokiniams ir mokytojams, o mūsų sveikinimas svečiams išreikštas nuotaikingo mokinių ir mokytojų koncerto forma.

Svarbiausias momentas – mokyklų bendradarbiavimo sutarties pasirašymas-vyko iškilmingoje aplinkoje, mokytojų kambaryje . Mrongovo Vesterplatės gynėjų I bendrojo lavinimo licėjaus direktorius S.Rudnicki ir aš, atstovaujanti Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijai, pasirašėme sutartį, kurios tikslas- plėsti žinias kultūros ir kraštotyros srityse, keistis patirtimi tarp mokinių ir mokytojų . Numatytos bendradarbiavimo sritys, t.y., visapusiško bendradarbiavimo skatinimas ir plėtra, mokinių grupių mainai ir mokytojų apsilankymai. Kasmet bus keičiamasi delegacijomis, kurias sudarys 15 mokinių ir 2 mokytojai. Abi pusės įsipareigojo svečių delegacijas apgyvendinti šeimose.

AŠ PASAKIAU: AČIŪ IR IKI PASIMATYMO Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos vokiečių k. mokytoja Elena Nilovinė, 2c kl. mokinė Agnė Paulavičiūtė 2011 m. rugsėjo 21 dieną 23 valandą Vilniaus geležinkelio stotyje švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai, lydimi mokytojų Elenos Nilovienės, Virgilijaus Cicėno bei Richardo Štuikio, sutiko dešimtąją Vokietijos Oitino J.H.Foso gimnazijos mokinių delegaciją su vadovais Ilona Lehman ir Torsten Heins. Vokiečiai Lietuvoje viešėjo dešimt dienų, kartu su lietuviais vykdė specialiai svečiams sukurtą programą. Buvo daug išvykų, todėl svečiai galėjo susipažinti su Lietuvos gamta, papročiais, kultūra bei istorija. Kadangi ši apsikeitimo grupė buvo 10-oji, vokiečiai ir lietuviai darė vieni kitiems atvirukus ir medalius paminėdami gražų bendradarbiavimo jubiliejų. J.H.Foso gimnazijos mokiniai ir jų vadovai vyko į Švenčionių vaistažolių fabriką, Aukštaitijos nacionalinį parką, Švenčionių rajono Adutiškio pasienio užkardą, Vilnių, Trakus. Vokiečiai, kartu su lietuviais vykdydami ekonomikos projektą, vaikščiojo po parduotuves, užsirašė prekių kainas. Parengę skaidres ar nupiešę piešinius visiems pristatė surinktą informaciją. Pasirodo, vykdyti projektus drauge žymiai įdomiau. Tradicinio „Dainų vakaro“metu buvo sugiedoti Vokietijos ir Lietuvos nacionaliniai himnai, skambėjo dainos lietuvių, vokiečių bei anglų kalbomis. Pralaimėję krepšinio varžybas, svečiai visas viltis dėjo į futbolo rungtynes. Deja… Bet nugalėjo gera nuotaika! Rugsėjo 23 dieną į gimnaziją rinkosi svečiai iš Oitino, šeimų, kuriose jie gyveno, nariai, mokytojai. Liaudiška vakaronė „Sveiki gyvi sveteliai“ smagiom dainom, trankiais šokiais, užburiančia Adutiškio kaimo kapelos muzika ne ką nusileido populiariai TV laidai „Duokim garo“. Dalindamiesi įspūdžiais, svečiai sakė: „Pavydim Jums. Mes jau seniai nebemokam savo tautos liaudies šokių.“ Atsisveikinimo vakaras buvo kupinas teigiamų emocijų. Padėkojusi už puikų bendradarbiavimą, gimnazijos direktorė Danutė Čepulienė perdavė atsiminimo dovanėles J. H. Foso gimnazijos bendruomenei, direktoriui Dr. Kiusteriui bei ilgamečiam mokyklų partnerystės koordinatoriui H. Fromeltui. Svečiai nuoširdžiai padėkojo už turiningą viešnagės programą, pakvietė pavasarį atvykti į svečius. Audringas ovacijas sukėlė vokiečių mokinių padėkos žodžiai, tariami lietuvių kalba, nuotaikingas koncertėlis. Atsisveikinimo vakaro kulminacija buvo mokytojų Marytės Likienės bei Kazimiero Pranskaus parengta muzikinė programa. Per visas dešimt dienų lietuviai labai susidraugavo su vokiečiais, o paskutinę dieną išlydėjo juos į Nidą. Atsisveikino su ašaromis akyse, nes viešnagė juos labai suartino. Lietuviai dar ilgai nepamirš savo draugų iš Vokietijos bei šį pavasarį patys keliaus į jų šalį. Viešnagės programą įgyvendinti padėjo rėmėjai. Dėkojame •Švenčionių rajono savivaldybės merui Vytautui Vigeliui, •UAB „Svirka“ vadovui Vytautui Bulkai, •UAB „Maltosa“ direktoriui Valerijonui Kožemiako, •UAB „Lakaja“ vadovams Liudmilai ir Arvydui Zitikiams, •UAB „Saunila“ direktorei Genovefai Dimšienei, •UAB „Švenčionių vaistažolės“ generaliniam direktoriui Arūnui Žilėnui, •šeimoms, priėmusioms ir apgyvendinusioms mokytojus ir mokinius iš Vokietijos.

Naktis gimnazijoje

Spalio 27 d. vyko jau tradicija tapęs renginys „Naktis gimnazijoje“. Džiugu, kad praleisti naktį mokykloje panoro net apie 200 žmonių – buvusių ir dabartinių mokinių, mokytojų, tėvelių ir svečių iš kitų mokymosi įstaigų.

19 valandą užrakinus duris, kaip ir buvo planuota, renginį tradiciškai pradėjome salėje. Sugiedojus Lietuvos Respublikos himną, prasidėjo vyrų krepšinio turnyras. Smagu, jog rugtynėse dalyvavo netgi 9 komandos!

1-ąją vietą iškovojo mūsų gimnazijos mokinių komanda, 2-ąją – ŠZŽG Adutiškio vidurinio ugdymo skyriaus rinktinė,

na, o 3-iąją – buvę ŠZŽG mokiniai. Taip pat padėkas už dalyvavimą įteiktos Švenčionių rajono policijos komisariato,  Priešgaisrinės apsaugos tarnybos prie Švenčionių rajono savivaldybės administracijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Ignalinos rinktinės Švenčionių užkardos, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos, Pabradės „Ryto“gimnazijos,  Švenčionių profesinio rengimo centro komandoms. Po rungtynių visi draugiškai sugužėjome į valgyklą pasivaišinti valgyklos darbuotojų pagamintu kopūstų su virtomis bulvėmis troškiniu. Dėkojame ūkininkams Algiui Petrikui, Kazimierui Pranskui ir mokytojai Loretai Chaleckienei už padovanotas daržoves.

Smagi keturių gimnazijos prezidentų susitikimo akimirka    

Veiklos gimnazijoje tąnakt netrūko – sporto salėje vyko naujų Jaunojo pasieniečio būrelio narių krikštynos. Pasiryžusiems tapti pasieniečiais laukė nemažai išbandymų – buvo patikrintas tiek fizinis, tiek protinis jų pasirengimas. Vėliau mokinių dėmesį patraukė įdomios ir klaidžios orientacinės varžybos. Dalyviai, remdamiesi gautomis užuominomis, bėgiojo per visas mokykloje esančias patalpas ir atliko jiems pateiktas užduotis. Na, o varžybas laimėjo komanda, kurios pavadinimas „Aloha“. Dar kartą sveikiname juos įrodžius savo orientacinius gebėjimus!   Labai įdomus buvo jau po pusiaunakčio trečio aukšto fojė vykęs Nakties protmūšis. Jame dalyvavo 4  mišrios komandos. Kiekvieną komandą sudarė buvęs ir dabar besimokantis ŠZŽG mokinys, vienas tėvelis ir mokytojas. Renginio vedėjos Agnė ir Dovilė Paulavičiūtės, buvusios ŠZŽG mokinės, pasistengė, kad nei dalyviams, nei sirgaliams nebūtų kada nuobodžiauti. Renginio „Naktis gimnazijoje“ kulminacija – diskoteka, kurios metu visi turėjo galimybę pasilinksminti, pašokti grojant mėgstamai muzikai. Na, o tie, kurie nenorėjo dalyvauti nei vienoje iš minėtų veiklų, 102 kabinete galėjo žiūrėti filmus arba pirmo aukšto fojė žaisti stalo futbolą.  Kiekvienas renginys turi pabaigą – netruko ateiti ir penkta valanda ryto. Dažnas dalyvis pagalvojo: „Negi taip greit prabėgo naktis?“ Klasių ,,gyventojai“ sutvarkė savo ,,gyvenamąsias vietas“ ir būreliais traukė į namus, dalindamiesi įspūdžiais ir jau laukdami kitos „Nakties gimnazijoje“.

Reikėtų akcentuoti, kad  „Naktis gimnazijoje“ yra viena iš Švenčionių rajono savivaldybės finansuoto projekto „Išmokime aktyviai ilsėtis“ veiklų, o projekto lėšomis įsigytas stalo tenisas padės mokiniams turiningai ir sveikai leisti laisvalaikį mokykloje. Tą vakarą prisiminėme ir kitą projektą, startuvusį dar pavasarį – „Švenčionys – vaistažolių sostinė“. Mokiniams buvo įteikti Švenčionių vaistažolių fabriko įsteigti prizai už vasarą surinktas vaistažoles. Daugiausiai vaistažolių surinko ir laimėjo pirmąją vietą 2a klasės mokinys Augustinas Petrovskis, kuriam buvo įteiktas prekybos centro „Akropolis“ 70-ies Eurų dovanų čekis, antrąją vietą šiame konkurse užėmė 2c klasės mokinė Vijolė Valeikaitė (30-ies Eurų dovanų čekis), padėkos už dalyvavimą ir gimnazijos atminimo dovanos  įteiktos 3c klasės mokiniui Juliui Grybauskui ir 2b  klasės mokiniui Deivid Rutkovskiui.

Straipsnio autorė – Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 3c klasės mokinė, projekto organizatorė Andrėja Navickaitė. Nuotraukos – Virgilijaus Cicėno ir Edvino Sinkevičiaus.

 


Mes buvome, esame ir būsime drauge

Įsibėgėjus naujiems mokslo metams, rugsėjo 15-17 dienomis Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija meno būrelių narius penktą kartą pakvietė į Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre vykstančią kūrybinę stovyklą „Mes drauge“.

DSC_2693

Judrieji draugystės žaidimai

Tradicija tapo į projektą pakviesti Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos tautinių šokių kolektyvą „Perla“, vadovaujamą meno vadovo Germano Komarovskio. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė, projekto vadovė,  kūrybinėms ir pažintinėms veikloms subūrė gimnazijos folkloro ansamblio „Aušrela“ (vadovas K. Pranskus), Menų studijos (vadovė J. Vitkauskienė), Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ (vadovė J.Razmienė) narius. Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės inicijuojamas ir finansuojamas projektas skatino tautų pažinimą, bendravimą  ir bendradarbiavimą, gilesnį tradicinės kultūros, krašto pažinimą, turiningą laisvalaikį, meninę, kultūrinę ir sportinę veiklą.

 

_MG_5490

_MG_5494

_MG_5527

R. Grigianecienės organizuojamos susibendravimo pratybos

Dailės, šokio ir folkloro kūrybinės laboratorijos leido atsiskleisti gebėjimams, skatino teigiamas emocijas, draugystę. Bendravimo pratybas organizavusi energingoji šokio mokytoja Renata Grigianecienė projekto dalyviams padėjo susipažinti, sukūrė nuotaikingą ir kūrybingą atmosferą.

_MG_5585

_MG_5597

_MG_5599

Bendras kūrybinis darbas „Mes drauge“

Menų studijos nariams organizuotas pleneras padėjo pažinti ir atskleisti nuostabų Kaltanėnų apylinkių grožį. Bendras visų projekto dalyvių kūrybinis dailės darbas „Mes drauge“ suteikė daug džiaugsmo ir gerų emocijų. Šokių laboratorijose projekto dalyviai mokėsi tradicinių lietuvių ir lenkų šokių subtilybių, dalinosi patirtimi.

DSC_2664

DSC_2654

Dailės ir folkloro kūrybinių dirbtuvių fragmentas

DSC_2698

IMG_134043

DSC_2699

Žygio baidarėmis Žeimenos upe fragmentai

Saulėtą šeštadienio popietę Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktoriaus Kęstučio Lisausko dovanotas baidarių žygis Žeimenos upe  padėjo pajausti nuostabaus grožio gamtos dvasią, įgyti naujų patirčių, geriau pažinti gimtojo krašto grožį. Plaukdami dainavome liaudies dainas, išgirdome kitokį jų skambėjimą virš vandens.

_MG_5439

A.Breidokas pasakoja apie išaustą tapatybę

_MG_5469

_MG_5472

Tautinių, rekonstruotų archeologinių drabužių kolekcija „Išausta tapatybė“

Didelė dovana projekto dalyviams – tradicinių amatų puoselėtojų tautodailininkų iš Kaltanėnų Rasos ir Algirdo Breidokų šeimos mokymai. Nenuilstanti, nuolat programas atnaujinanti, dėmesį prikaustanti ir jaunimo mylima Breidokų šeima visos stovyklos metu noriai, neskaičiuodama brangaus laiko, dalinosi sukaupta patirtimi, nuoširdžiai skyrė dėmesį kiekvienam susidomėjusiam tradicinių amatų subtilybėmis. Projekte pirmąkart turėjome progą pamatyti tautinių ir rekonstruotų istorinių kostiumų pristatymą „Išausta tapatybė“. Kolekcija surinkta išsaugojus tėvų, senelių kostiumų detales, atkūrus ir papildžius naujai sukurtomis detalėmis.

DSC_2661

Vytinių juostų kūrimas

IMG_160633

Į juostų pynimo technologijas įsitraukė visi: nuo mažiausių iki projekto vadovės D.Jasiulionienės (centre).

Visi galėjo ne tik paliesti, pasimatuoti, bet ir praktiškai išmokti drabužių kūrimo technologijų: juostų vijimo, pynimo, rišimo ir audimo, mezgimo ragine adata, drabužių dekoravimo.

DSC_2649

Mokymus veda Rasa ir Algirdas Breidokai

Ypač vertingas šių žmonių požiūris: svarbu ne pateikti tradicinių amatų produktą, o skatinti jį susikurti patiems ir uždegti norą domėtis, atrasti bei didžiuotis savo tautinės tapatybės ženklais. Neišsenkantis Rasos, Algirdo, Sigitos, Simonos ir Karolio noras dalintis – pavyzdys šiuolaikiniam skubančiam žmogui, tautinio identiteto svarbos akcentavimas.

DSC_2705

DSC_2714

Rasa Breidokienė duonos kepimo programoje

DSC_2717

Duonos paplotėlių kepimas ant laužo archajišku būdu

IMG_160416

A. Breidokas moko prakalbinti šiaudą

Tai bylojo ir duonos paplotėlių kepimas ant laužo archajišku būdu, jos laužymas ir dalinimas. Šiaudo „prakalbinimas“ – tai ne vien sodų rišimo technologija, bet ir esmė, filosofija, magiškas procesas, pasaulio modelis. Buvimas su šiais šiltais žmonėmis pripildė širdis džiaugsmo, praturtino asmenybes, formavo požiūrį į tikrąsias vertybes.

Trys dienos kūrybinėje stovykloje prabėgo nepastebimai greitai. Išsiskyrėme galvodami apie naujus susitikimus, praturtėję dvasiškai, sustiprinę draugystę, jausdami dėkingumą visiems, sukūrusiems nuostabią atmosferą.


Atvirų durų diena tėvų darbovietėse

Birželio 1 dieną pirmų ir trečiųjų gimnazijos klasių mokiniai dalyvavo iniciatyvoje ,,Šok į tėvų klumpes“. Tai visuotinė atvirų durų diena tėvų darbovietėse. Iniciatyvos tikslas – suteikti progą mokiniui artimiau susipažinti su tėvų, senelių ir kitų artimųjų profesijomis. Gyvas realios darbo aplinkos pažinimas vaidina labai svarbų vaidmenį mokiniams renkantis profesiją ar būsimą karjeros sritį. Tikiuosi, kad tradicija tapusi iniciatyva stiprins glaudesnį mokyklos, tėvų ir socialinių partnerių bendradarbiavimą.gaisrine_1

gaisrine_2

Nuotraukose: 3c gimnazijos klasės mokiniai lankėsi Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Švenčionių PGT

Karjeros koordinatorė Asta Abramovičienė


Projektas  „Šok į tėvų klumpes“

Birželio 1-ąją 1 b klasės mokiniai prisijungė prie visuotinės atvirų durų dienos tėvų darbovietėse projekto „Šok į tėvų klumpes“ ir lankėsi Švenčionių lopšelyje-darželyje „Gandriukas“.

so_i_tevu_klumpes_2

 

Radvilės mama Anželika Jurkuvėnienė mielai pasakojo apie nelengvą darželio auklėtojos darbą, jo specifiką, darbui su vaikais reikalingas charakterio savybes.

so_i_tevu_klumpes_1

Po to mokiniai patys galėjo „pabūti auklėtojais“ ir gamino su mažaisiais vėjo malūnėlius. Šiai veiklai puikiai vadovavo Radvilė. Smagu buvo vėl sugrįžti į vaikystę. Dėkojame Radvilės mamytei Anželikai Jurkuvėnienei už suteiktą galimybę artimiau susipažinti su darželio auklėtojos profesija.


Projekto „Reflecting on Europe, building our future“ kūrybinės dirbtuvės

Gegužės 9 dieną šeši mūsų gimnazijos mokiniai ir anglų kalbos mokytoja D.Galatiltienė dalyvavo projekto „Reflecting on Europe, building our future“ kūrybinių dirbtuvių dienos renginiuose, kuriuos organizavo Europos regionų komiteto atstovės Milda Butkutė ir Laure-Anne Rigaux kartu su Švenčionių rajono savivaldybe. Kūrybinės dirbtuvės vyko Pabradės „Ryto“ gimnazijoje. Čia susirinko dalyvių komandos iš Švenčionių Z.Žemaičio gimnazijos, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos, Pabradės „Ryto“ gimnazijos ir Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos.

briuselis_1

Seminaro tikslas – skatinti jaunimą formuoti savo požiūrį į Europos ateitį, skleisti Europos Sąjungos vertybes ir ugdyti teigiamą jaunimo suvokimą apie Europos Sąjungą.

briuselis_2

 

Mokymai buvo skirti vyresniųjų klasių mokiniams. Moksleiviai dalyvavo daugybėje įdomių rungčių ir atliko užduotis apie Europos Sąjungą. Europos Komiteto atstovės Milda and Laure-Anne pristatė Europos Sąjungos vertybes, ES institucijas, jaunimo galimybes, įtakingus žmones ir jų vaidmenį ES. Merginos dalinosi savo patirtimi bei gyvenimo istorijomis ir parodė, kad jaunimas turi labai svarbų vaidmenį, kuriant Europos ateitį.

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija nuotrauka.

 

Galiausiai mokinių laukė iššūkis – „protmūšis“, kuriame kiekvienas turėjo galimybę patikrinti savo žinias apie Europos Sąjungą. Na, o po įnirtingos kovos buvo paskelbti ir apdovanoti nugalėtojai. Visų laukė puikūs prizai, o didžiausia staigmena buvo tai, kad renginio pabaigoje buvo pakviesti aktyviausieji kiekvienos mokyklos komandų atstovai ir jie gavo pakvietimą birželio mėnesį vykti į Briuselį tam, kad viską, apie ką šiandien buvo kalbama, pamatytų savo akimis!!!

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija nuotrauka.

SVEIKINAME mūsų gimnazijos 3a klasės mokinę ERIKĄ RAGAUSKAITĘ, kuri pelnytai laimėjo kelionę į BRIUSELĮ!!!!!!


Projektas „Švenčionys – vaistažolių sostinė“

vaistažolės 1

    Zigmo Žemaičio gimnazijoje prasidėjo balandžio – rugsėjo mėnesiais truksiantis projektas – „Švenčionys – vaistažolių sostinė“, kurio tikslas yra skleisti informaciją apie Švenčionis – „vaistažolių sostinę“, atgaivinti vaistažolių rinkimo tradicijas Švenčionių mieste, stiprinti UAB „Švenčionių vaistažolių fabrikas“ įvaizdį Švenčionių rajone ir už jo ribų bei didinti vaistažolių supirkimo apimtis Švenčionių mieste.

vaistažolės 2
1-2 klasių mokiniai – projekto dalyviai – jau dalyvavo teoriniame ir praktiniame užsiėmimuose, kurių metu sužinojo daug naudingos informacijos apie vaistažolių savybes, supirkimo kainas, gavo patarimų, kaip tinkamai rinkti ir džiovinti vaistines žoleles. Praktiniame užsiėmime dalyvavo ir ŠVF atstovai – komercijos direktorius Olegas Ryžovas, rinkodaros specialistė Kristina Svaravičiūtė, kokybės užtikrinimo laboratorijos specialistė Kristina Kaleckaitė, Sirvėtos regioninio parko vyr. ekologė Tatjana Ivanova. Mokiniai turėjo galimybę teorines žinias pritaikyti praktiškai – naudodamiesi išmaniaisiais telefonais dalyvavo tarpklasiniame konkurse. Degustuodami arbatą projekto dalyviai turėjo atspėti vaistažolių pavadinimą, įvardyti džiovintas vaistines žoleles. Dabar liko svarbiausias šios veiklos etapas – visų vasaros atostogų metu rinkti vaistažoles ir priduoti jas vaistažolių supirkimo punkte, kur bus fiksuojamas individualus ar/ir klasės rezultatas. Be gauto už vaistažoles užmokesčio, mokiniai rugsėjo mėn. bus paskatinti ir prizais – daugiausiai vaistažolių surinkęs mokinys gaus puikią dovaną – pramoginį skrydį parasparniu, o daugiausiai vaistažolių surinkusi klasė turės galimybę apsilankyti kukurūzų labirintų parke.

vaistažolės 3     Dėkojame Švenčionių vaistažolių fabriko atstovams už bendradarbiavimą ir paramą. Tikimės, kad 2017 metais prasidėjęs projektas taps tęstiniu.

vaistažolės 4

Siūlome peržiūrėti daugiau mokytojo V. Cicėno užfiksuotų akimirkų iš projekto veiklos gimnazijos svetainės galerijoje.

 


LMTA SA „Talentų akademija“ Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje

Balandžio 28 d. gimnazijoje viešėjo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai. Jų inicijuoto projekto „Talentų akademija“ tikslas – plėsti mokinių kultūrinį akiratį, aktyviau užsiimti menais ir kūryba.

IMG-6040

Dėkojame LMTA Studentų atstovybei už puikią iniciatyvią ir nuostabiai praleistą penktadienio popietę. Renginio akimirkas galite pamatyti čia. Nuotraukos Virgilijaus Cicėno.


Galima mokytis kitaip

Siekiant sukurti sąlygas mokiniams įgyti bendrųjų ir dalykinių kompetencijų pagrindus, svarbu į ugdymo procesą įtraukti pačius mokinius, kad jie keltų aktualias problemas ir ieškotų atsakymų į jiems rūpimus klausimus. Vienas iš veiksmingų būdų tai daryti – projektinė veikla, kuri mokiniui suteikia galimybių stebėti savo pažangą, ja džiaugtis. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomenė 2016-2017 m. m. jau įgyvendino keturis įvairių šalies valdžios institucijų inicijuotus projektus.

Vienas iš projektų – „Mes vėl esame kartu“. Jo vykdytoja, dailės mokytoja ekspertė Jūratė Vitkauskienė rašo: „Tai projektas, ketvirtą kartą pakvietęs gausų būrį kūrybiško jaunimo į Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centrą. Šiltas ir nuotaikingas rugsėjo šešioliktosios rytas žadėjo produktyvią, nuotaikingą ir kūrybišką Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos ir Švenčionių kultūros centro organizuojamą dviejų dienų stovyklą. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro bei Švenčionių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos finansuojamame projekte dalyvavo svečių – Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Perla“ (meno vadovas German Komarovski), šiais metais televizijos tautinių šokių konkurse laimėjęs pirmąją vietą. Didžiausią dalyvių būrį sudarė Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ šokėjai ( meno vadovė Jolanta Razmienė), Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelio „Atgaja“ nariai (vadovė Jūratė Vitkauskienė) bei folkloro ansamblis „Aušrela“ (vadovas Kazimieras Pranskus).

1.

Projekto dalyviai po baigiamojo koncerto

Stovykloje viena kitą keitė sportinė, kūrybinė, koncertinė veiklos, veikė lietuvių ir lenkų tautų šokių bei folkloro studijos, kūrybinės laboratorijos.

2

Mokytojos Renatos Grigianecienės užsiėmimai

   Energija ir išradingumu trykštanti Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos šokio mokytoja metodininkė Renata Grigianecienė, pasitelkdama judesį, visus projekto dalyvius skatino bendrauti ir geriau susipažindinti.

3

Tautodailininkai Algirdas ir Rasa Breidokai

Jaunimas turėjo puikią galimybę prisiliesti ir prie tradicinių amatų. Šioms veikloms vadovavo tautodailininkai iš Kaltanėnų Algirdas ir Rasa Breidokai. Klausydamiesi pasakojimų apie duoną kaltanėniškių tarme, archajišku būdu lauko krosnyje kepėme neraugintos duonos paplotėlius, laužėme juos, ragavome tradicinių žolelių arbatų.

Pirmosios dienos triūsą vainikavo bendras koncertas, kuriame pristatėme tądien išmoktus liaudies šokius ir dainas. Po koncerto kartu su žiūrovais įsitraukėme į respublikinę LLKC inicijuojamą akciją „Visa Lietuva šoka“.

4.4..

                                                                               Šokių sūkuryje

Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro sporto salės grindys linko nuo gausaus būrio šokėjų atliekamų folklorinių lietuvių ir lenkų šokių. Dar kartą suvokėme ir įrodėme, kad ne tik gerbiame, mylime ir puoselėjame savo kultūrą, tradicijas, tačiau mokame darniai gyventi su šalia esančiomis tautomis, ieškoti sąsajų tarp kultūrų, gerbti visų tautinių bendrijų atstovus.

5...Pasibaigus koncertui, rajono mero vardu projekto dalyvius pasveikino ir saldžias dovanas įteikė Švenčionių rajono savivaldybės tarybos sekretorė Simona Kazlienė. Dalyvius pasveikino ir projekto vadovė Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė, kuri padėkojo kolektyvų vadovams ir veiklų vykdytojams, o Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro darbuotojams bei direktoriui Kęstučiui Lisauskui dar ir už nuoširdų ir svetingą priėmimą. Po koncerto jaunimo klegesys  netilo šventinėje vakaronėje.

Antrą  stovyklos dieną laukė mankšta, kūrybinės laboratorijos, praktiniai senųjų amatų užsiėmimai. Tautodailininkų Breidokų šeima įdomiai ir patraukliai pristatė tradicinių juostų technologijas.  Veikla taip įtraukė ir užbūrė, kad dalis stovyklautojų gardžius cepelinus ketino iškeisti į juostų pynimą.

6..

        Akimirkos iš kūrybinių dirbtuvių

Išvykome pavakare šiek tiek pavargę, tačiau labai laimingi, praturtėję dvasiškai, susitikę su draugais, išmokę ir sužinoję naujų dalykų, pabendravę su nuostabiais žmonėmis, giliau pažinę savąją kultūrą ir gerbiantys kitas tautas. Taip gera, kad dar kartą, galbūt ne paskutinį, buvome kartu.“

Spalio-lapkričio mėnesiais vykdėme Visuomenės sveikatos programos projektą „Viskas mūsų rankose“, finansuotą Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto tikslas – propaguoti sveiką gyvenimo būdą, stiprinti rajono institucijų bendruomenių aktyvumą, bendradarbiavimą, pažinti save. Projektą sudarė dvi pagrindinės veiklos – jau tradiciniu tapęs renginys „Naktis gimnazijoje“ ir „Diena su specialistu“. Visus renginio „Naktis gimnazijoje“ užsiėmimus planavo, derino, organizavo Mokinių taryba. Mokytojai ir tėvai užtikrino mokinių saugumą renginio metu ir rūpinosi oficialių raštų projekto partneriams siuntimu. Apie renginį „Naktis gimnazijoje“ pasakoja gimnazijos prezidentė Ernesta Januševskaitė: Pasibaigus darbo dienai, mes esame įpratę matyti tuščias, niūrias mokyklas, tačiau 2016 m. spalio 28 d. į Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnaziją mokiniai atėjo vakare, mokykloje pasiryžę būti visą naktį. Jau trečius metus iš eilės organizuojamame renginyje sulaukėme apie 160 gimnazistų bei nemažai svečių. Vakaras prasidėjo aktų salėje: buvo primintos saugaus elgesio taisyklės bei renginio programa. Iškart po to visus kvietėme į sporto salėje vykstančias krepšinio varžybas. Čia rungėsi ir dėl nugalėtojų titulo kovojo Švenčionių savivaldybės, buvusių Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinių, Švenčionių rajono policijos, Medininkų pasieniečių mokyklos, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos Adutiškio vidurinio ugdymo skyriaus ir dabartinių Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinių komandos. Pirmąją vietą iškovojo buvusių gimnazijos mokinių komanda, o antrąją – Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos vaikinai. Kaip ir kiekvienais metais, renginio metu dalyviai žiūrėjo filmus, šoko diskotekoje, žaidė stalo futbolą, dainavo karaokė. Šiais metais buvo naujovių – gimnazistai galėjo klausytis naudingų paskaitų apie išėjimą iš komforto zonos, pasitikėjimą savimi, pozityvų požiūrį į save ir aplinkinius bei makiažo subtilybes. Kadangi įvairi veikla vyko visą naktį, nuobodžiauti nebuvo kada. Paryčiais, įgavę naujų žinių bei linksmai praleidę laiką, sutvarkėme mokyklą ir išvykome į namus. Organizatorių komanda dėkoja Evelinai Mamiūnaitei, Dianai Galatiltienei, Ievai Razmytei-Devetnikovei bei Ingai Varnienei už įdomias paskaitas. Taip pat dėkojame tėveliams, mokytojams ir policijos pareigūnams, kurie sutiko budėti renginio metu. Tikimės, kad tradicija tęsis ir kitais metais vėl praleisime naktį mokykloje!“

Nuotraukas iš renginio galima peržiūrėti čia.

Iš projekto „Viskas mūsų rankose“ lėšų įsigytas sporto inventorius – suolas su kojų ir rankų treniravimo priedais, sieninės lygiagretės, daugiafunkcinis sulankstomas suoliukas bei universalus skersinis – suteiks galimybes sistemingai sportuoti, sudarys kokybiškesnes  jaunų žmonių laisvalaikio sąlygas.

Kita šio projekto dalis – „Diena su specialistu“. Lapkričio 16 d. gimnazijoje svečiavosi Všį „Vaikų ugdymas“ direktorė ir lektorė, LEU SEF Socialinio ugdymo katedros vedėja doc. dr. Sigita Burvytė. Nuo ryto vyko individualūs ir grupiniai pokalbiai su mokiniais, 15 val. lektorė susitiko su gimnazijos mokytojais, o 17 val. – su tėvų bendruomene. Ką tik gimnazijoje darbą pradėjusios psichologės Jolitos Pošiūnienės mintys apie susitikimus:

Sigitos Burvytės vedamose paskaitose 1 gimnazijos klasių moksleiviams buvo kalbama aktualiomis temomis; apie bendradarbiavimą, konkurenciją, tarpusavio santykius, mikroklimatą klasėse. Akcentuojama tai, jog žmogus turi būti laimingas kurdamas, veikdamas ir bendraudamas. Paaugliai nustebino atviru, laisvu ir brandžiu požiūriu į save ir aplinką. Šilti santykiai tarp mokinių ir jų auklėtojų sudaro galimybę dar kartą įvertinti paprasto žmogiško ryšio ir tarpusavio supratimo reikšmę.

Paaugliai vertina tarpusavio supratimą, bendruomeniškumą, šiltus ir nuoširdžius tarpusavio santykius, dalijimąsi patirtimi, palaikymą, empatiją, gebėjimą pralinksminti ir palaikyti sunkiu momentu. Suvokimas, jog kiekvienas klasėje turi savo vaidmenį, skatina jaunuolius būti atsakingus pirmiausia už save ir kartu už visus aplinkinius. Jaunuoliai stengiasi pasitikėti savo bendraklasiais (naujokės išrinktos klasės seniūnėmis), naujokus priimti šiltai ir tolerantiškai, kurti saugų klasės mikroklimatą.

Moksleiviai išsiskirstė su mintimis, kad kiekvienas iš jų yra svarbi visuomenės dalelė. Nuo jų pastangų priimti kiekvieną žmogų kaip individualybę, o prireikus ištiesti pagalbos ranką priklauso visų savijauta klasėje. Juk visi nori mokykloje jaustis kaip namuose, mokytis saugioje, jaukioje, draugiškoje ir palaikančioje aplinkoje. Paaugliai sužinojo jog svarbiau už konkurenciją yra bendradarbiavimas, emocinė parama, tarpusavio ryšys ir jausmas, kad gali būti savimi. Moksleivių pasitikėjimą savimi ir kitais stiprina ore tvyrantis jausmas, kad visi sunkumai gali būti įveikiami su bendraklasiais ir mokytojais. Kartu nebaisūs jokie iššūkiai.“

Lektorė doc. dr. Sigita Burvytė apie šį projektą po kelių dienų įvairiuose šalies tinklapiuose publikavo straipsnį „Įkvepiantys pedagogai“:

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktorė Rima Razmienė 2016 m. lapkričio 16 d. sutelkė visą bendruomenę pasisemti žinių, ieškant atsakymų į probleminius vaikų ugdymo klausimus. Kiekvienais metais mokyklas pasiekia vaikai su skirtingais charakterio bruožais, gabumais bei turima patirtimi. Tad pedagogams iškyla būtinybė domėtis kiekvienu vaiku, siekiant jam sudaryti sąlygas visapusiškai ugdytis.

Bendraujat su devintokais (pirmoji gimnazijos klasė) išryškėjo kiekvienos klasės savitumas ir jų siekis būti išskirtinai skirtingose saviraiškos veiklose ir srityse. Tai yra pavyzdys visiems mums, nes pedagogų pozityvaus požiūrio dėka ir gebėjimo pastebėti kiekvieno vaiko ir visos klasės išskirtinumą vaikai suranda savo klasės bendruomenės savitumą ir save identifikuoja tos bendruomenės nariu. Pedagogai profesionalai ne tik tarpininkauja perteikdami vaikams dalykines žinias, bet taip pat sudaro sąlygas jiems ugdytis visapusiškomis asmenybėmis, rodydami savo asmeninį pavyzdį.

Aktyvios diskusijos apie tarpusavio bendradarbiavimą su devintokais, įtraukiantys seminarai atskirai pedagogams ir atskirai tėvams, ieškant vaikų motyvacijos mokytis visą gyvenimą, leido įžvelgti tarpusavio pagarbą.
Savalaikės žinios ir vaikų pažinimas suteikia galimybę tėvams ir pedagogams kalbėtis ta pačia, žiniomis paremta tarpusavio susikalbėjimo kalba, kas leidžia geriau vieniems kitus suprasti ir susikalbėti. Šios gimnazijos direktorė Rima Razmienė ir pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė pačios aktyviai dalyvavo seminaruose, domėjosi kiekvienu vaiku ir jo gerove bei džiaugėsi ir didžiavosi savo tvirta pedagogų profesionalų komanda, kuri siekia kiekvieno vaiko gerovės tiek ugdymo institucijoje, tiek už jos ribų“.

Internetinėje erdvėje sulaukta ir komentarų. Viename iš jų rašoma: „Smagu, kad paaugliai nėra pamirštami mokyklose. Dar smagiau, kad yra tokių mokytojų, kurie stengiasi dėl savo mokinių kaip dėl savo asmeninių vaikų. Daugelis jaunuolių šiais laikais yra sutrikę, nežino, ką daryti dėl savo ateities, tad jiems reikia suaugusių žmonių, kurie padėtų surasti tinkamą kelią.“

Trečiasis projektas – Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis finansuotas projektas jaunimui „Sukurkime erdvę tobulėti“. Tai projektas, kurio metu jauni žmonės mokėsi pažinti, išreikšti save. Puiki lektorė žurnalistė Lidija Laurinčiukienė dieną praleido bendraudama su jaunais žmonėmis, mokė, kaip viešai įtaigiai pristatyti save įvairiose situacijose, įveikti viešumos baimes ir egzaminų stresą bei kaip susiplanuoti savo sėkmingą karjerą ir įgyvendinti svajones. Seminaro tema: „Kaip „parduoti save” per 15 minučių? Efektyvios saviprezentacijos „instrumentai” – sėkmės prielaidos“. Gimnazijos mokiniai liko sužavėti gyvo, įtaigaus ir labai prasmingo gyvenimo tiesų pateikimo. Štai ką apie seminarą parašė viena iš jo dalyvių Smiltė Jonušaitė: „Gražų penktadienio rytą į Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnaziją atvyko lektorė, švietimo ir verslo konsultantė, praktikė, žurnalistė Lidija Laurinčiukienė. Jos pasiklausyti į skaityklą sugužėjo daug vyresniųjų klasių mokinių. Paskaita truko 4 valandas, tačiau mokiniams atrodė, jog ji prabėgo neapsakomai greitai.
Paskaitos tema – „Kaip parduoti save per 15 minučių?“ Pripažinkim, tema skatina smalsumą. Lektorė Lidija yra apkeliavusi pasaulį, susipažinusi su įvairių tautų žmonėmis, nebijanti atvirauti ne tik apie savo karjerą, bet ir apie asmeninį gyvenimą. Mokiniai greitai rado bendrą kalbą ir pajuto stiprų emocinį ryšį, nes Lidija spinduliuoja vidiniu optimizmu ir ššiluma. Sužinojome apie Lidijos, kaip universiteto dėstytojos, santykius ir metodus, kurie padeda sukurti ššiltą atmosferą bendraujant su studentais. Ne vienas nuoširdžiai juokėsi, matydamas nuostabią Lidijos ššypseną ir girdėdamas paprastai pateiktus, tačiau be galo išmintingus žodžius.
Žurnalistė papasakojo apie savo veiklą, gyvenimo kelią bei įvairius nuotykius, kurie įsimins kiekvienam paskaitos dalyviui. Sužinojome, kokią įtaką ieškant darbo daro mūsų kūno kalba, manieros, gestai ir tai, kaip save pateikiame. Išmokome atlikti pratimus, mažinančius įtampą bei skatinančius atsipalaiduoti ir į gyvenimą žvelgti pozityviau. Po paskaitos mūsų gimnazijos prezidentė Ernesta teigė: „Paskaita man paliko daug gerų emocijų. Ir lektorė, ir Jos mintys nuostabios. Žaviuosi L. Laurinčiukiene ir jos energija. Tai žmogus, išš kurio reikia mokytis gyventi!“ Kiekvienas mokinys išš paskaitos išėjo ššypsodamasis, tikėdamas savo jėgomis, įsiminė bent vieną frazę, galinčią pakeisti jų gyvenimą į gerąją pusę.“

Ir ketvirtasis projektas – „Sportas – sveikatos šaltinis“. Tai kūno kultūros ir sporto programa, finansuota Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Firminė gimnazijos vyrų krepšinio komandos apranga suteiks galimybę deramai atstovauti gimnazijai rajono ir šalies turnyruose, o sportinis inventorius – tinkamai jiems pasiruošti. Projekto veikla vyks gruodžio mėn. – gruodžio antrą savaitę po pamokų vyks tarpklasinis kalėdinis krepšinio turnyras, o gruodžio 23 d. – geriausių sportininkų apdovanojimai.

Neformalusis ugdymas – labai svarbi mokinių užimtumo sritis, suteikianti galimybes atsiskleisti jų gabumams, leidžianti pagilinti ir praktiškai panaudoti žinias, įgytas pamokų metu. Šiandieninė mokykla privalo ugdyti laisvą  ir kūrybingą, orų ir dvasiškai brandų žmogų,sudaryti  sąlygas  atsiskleisti  vaiko  individualybei,  paskatinti  per  saviauklą  ugdyti  savo asmenybę.

Nuoširdžiai dėkojame Švenčionių rajono savivaldybės administracijai, suteikusiai finansines galimybes įgyvendinti projektuose numatytas idėjas, socialiniams partneriams, aktyviai dalyvavusiems projektų veiklose bei Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomenei – mokiniams, mokytojams bei tėveliams – aktyviems projektų dalyviams.

 

Projektų vadovė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė


Edukacinė pamoka  Nalšios muziejuje

Lapkričio 30 d. 1b ir 2c klasių mokiniai dalyvavo edukacinėje pamokoje Nalšios muziejuje. Tai pirmoji 2016-2017 m. m. vykdomo projekto „Baltų mitologijos ženklai“ dalis. Mitologija yra pagrindinis šaltinis tautos kultūrai pažinti. Raktas baltų mitologijai atrakinti glūdi istoriniuose dokumentuose, tautosakoje, buityje. Tautosakos kūrinius mokiniai nagrinėja per pamokas, pasakose, dainose ieško mitologijos ženklų. Pamokinę veiklą paįvairina edukacinės išvykos, dalyvavimas įvairiuose tautos praeitį reprezentuojančiuose renginiuose. Mokiniai, išklausę muziejaus istorikės N. Spiridonovienės aiškinimo, dirbo aktyviai – ekspozicijose patys ieškojo baltų kultūros ženklų ir juos žymėjo į jau iš anksto parengtus lapus. Projekto vadovės lietuvių kalbos mokytojos O. Barkuvienė ir L. Juodagalvienė tikisi, jog mokiniai, dalyvaudami projekte  „Baltų mitologijos ženklai“, taps tikrais tyrėjais ir parengs įdomius pranešimus pasirinkta mitologijos tema.

 


Įdomios ir naudingos paskaitos

Lapkričio 15 d. gimnazijoje dirbo socialinių mokslų (edukologija) daktarė, Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės edukacijos fakulteto dėstytoja doc. dr. Sigita Burvytė, dėstanti šias disciplinas būsimiems socialiniams pedagogams: pozityvioji tėvystė, familistika (šeimos pedagogika), darbo su šeima metodikos, šeimos tyrimai Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Dr. Sigita Burvytė yra Všį „Vaikų ugdymas“ direktorė/lektorė, vedanti grupinius užsiėmimus ir teikianti individualias konsultacijas tėvams, pedagogams ir kitiems ugdytojams vaikų ugdymo klausimais. Pirmiausia su docente bendravo, jos patarimų klausėsi mokiniai (buvo organizuojamos ir individualios konsultacijos), vėliau mokytojai, klasių auklėtojai. 17 val. su dr. Sigita Burvyte turėjo galimybę pabendrauti ir mokinių tėvai. Su šia įdomia asmenybe buvo labai gera bendrauti visiems: ji negailėjo šypsenų, patarimų. Dr. Sigitos Burvytės nuomone,  „dirbant su šių dienų jaunais žmonėmis, kurie yra smalsūs, motyvuoti, imlūs ir norintys keisti pasaulį, bet ne save, labai svarbu užmegzti psichologinį kontaktą“.

Doc. dr. Sigita Burvytė visiems skleidžia gerą žinią, apie gimnazijoje taikomą gerąją patirtį – siunčiu  nuorodą:

http://www.ugdykim.lt/ikvepiantys_pedagogai


CLIL projektas

Spalio 13 dieną 2c gimnazijos klasės mokiniai turėjo išskirtinę galimybę dalyvauti chemijos pamokoje „The Halogens Family“, kuri buvo vedama anglų kalba pagal CLIL projektą.

02

01

Chemijos mokytoja V. Cicėnienė ir anglų kalbos mokytoja S. Kraujalienė, organizuodamos darbą pamokoje, naudojo šiuolaikinius inovatyvius metodus, o visa mokomoji medžiaga, pradedant eksperimentu „Dramblio dantų pasta“ ir baigiant užduotimi pasitikrinti žinioms, buvo pateikta anglų kalba.

03

04

Džiugu, kad gimnazistai priėmė neįprastą iššūkį, puikiai atliko pakankamai sudėtingas užduotis. Paklausti, ką mano apie pagal CLIL projektą pristatytą pamoką, 2c klasės mokiniai sakė, kad chemijos mokymas anglų kalba yra daug įdomesnis, naudingesnis ir ne toks sudėtingas, kaip jiems atrodė iš pradžių.


Mes vėl buvome kartu!

„Mes vėl esame kartu“  – projektas, ketvirtą kartą pakvietęs gausų būrį kūrybiško jaunimo į Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centrą. Šiltas ir nuotaikingas rugsėjo šešioliktosios rytas žadėjo produktyvią, nuotaikingą ir kūrybišką Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos ir Švenčionių kultūros centro organizuojamą dviejų dienų stovyklą. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro bei Švenčionių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos finansuojamame projekte dalyvavo svečių – Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Perla“ (meno vadovas German Komarovski), šiais metais televizijos tautinių šokių konkurse laimėjęs pirmąją vietą. Didžiausią dalyvių būrį sudarė Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ šokėjai ( meno vadovė Jolanta Razmienė), Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelio „Atgaja“ nariai (vadovė Jūratė Vitkauskienė) bei folkloro ansamblis „Aušrela“ (vadovas Kazimieras Pranskus).

Projekto_dalyviai_2016

Stovykloje viena kitą keitė sportinė, kūrybinė, koncertinė veiklos, veikė lietuvių ir lenkų tautų šokių bei folkloro studijos, kūrybinės laboratorijos.

kurybines_laboratorijos_2016

 

Energija ir išradingumu trykštanti Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos šokio mokytoja metodininkė Renata Grigianecienė, pasitelkdama judesį, visus projekto dalyvius skatino bendrauti ir geriau susipažindinti.

renata_grenciene_2016

Folkloro kolektyvai rengė šokių akcijai „Visa Lietuva šoka“. Išmokome ir lenkiškų šokių. Jaunimas turėjo puikią galimybę prisiliesti ir prie tradicinių amatų. Šioms veikloms vadovavo tautodailininkai iš Kaltanėnų Algirdas ir Rasa Breidokai.

breidokai_2016

 

Klausydamiesi pasakojimų apie duoną kaltanėniškių tarme, archajišku būdu lauko krosnyje kepėme neraugintos duonos paplotėlius, laužėme juos, ragavome tradicinių žolelių arbatų. Pirmosios dienos triūsą vainikavo bendras koncertas, kuriame pristatėme tądien išmoktus sujungtus liaudies šokius ir dainas. Po koncerto kartu su žiūrovais įsitraukėme į respublikinę LLKC inicijuojamą akciją „Visa Lietuva šoka“.

visa_Lietuva_soka_2016visa_Lietuva_soka_2016_1

Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro sporto salės grindys linko nuo gausaus būrio šokėjų atliekamų folklorinių lietuvių ir lenkų šokių. Dar kartą suvokėme ir įrodėme, kad ne tik gerbiame, mylime ir puoselėjame savo kultūrą, tradicijas, tačiau mokame darniai gyventi su šalia esančiomis tautomis, ieškoti sąsajų tarp kultūrų, gerbti visų tautinių bendrijų atstovus.

sokame_2016

Pasibaigus koncertui, rajono mero vardu projekto dalyvius pasveikino ir saldžias dovanas įteikė Švenčionių rajono savivaldybės tarybos sekretorė Simona Kazlienė. Dalyvius pasveikino ir projekto vadovė Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė, kuri padėkojo kolektyvų vadovams ir veiklų vykdytojams, o Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro darbuotojams bei direktoriui Kęstučiui Lisauskui dar ir už nuoširdų ir svetingą priėmimą. Po koncerto jaunimo klegesys  netilo šventinėje vakaronėje.

sveikinimas_padeka_2016

Antrą  stovyklos dieną laukė mankšta, kūrybinės laboratorijos, praktiniai senųjų amatų užsiėmimai. Tautodailininkų Breidokų šeima įdomiai ir patraukliai pristatė tradicinių juostų technologijas.  Veikla taip įtraukė ir užbūrė, kad dalis stovyklautojų gardžius cepelinus ketino iškeisti į juostų pynimą.

pynimas_2016 pynimas_2_2016

Išvykome pavakare šiek tiek pavargę, tačiau labai laimingi, praturtėję dvasiškai, susitikę su draugais, išmokę ir sužinoję naujų dalykų, pabendravę su nuostabiais žmonėmis, giliau pažinę savąją kultūrą ir labiau gerbiantys kitas tautas. Taip gera, kad dar kartą, galbūt ne paskutinį, buvome kartu.

Dailės mokytoja ekspertė Jūratė Vitkauskienė


Projektas „Godos“

Į mūsų miestelį, kuriame gyvena mažiau nei 5000 gyventojų, pasibeldė šiuolaikinis šokis ir buvo sutiktas su stebinančiu entuziazmu. Lietuva ir Norvegija sukūrė bendrą projektą – „GODOS“. Į projektą įtraukiamos skirtingos vietos bendruomenės, kurios skatinamos susipažinti su šiuolaikiniu šokiu ir jį patirti, o ne būti tik žiūrovais.

Jaunimas vos tilpo Kultūros centro scenoje. Nuo mažiausių, iki didžiausių, nuo šokančių, iki dainuojančių – visus sujungė noras atrasti kažką naujo. Skambant liaudiškoms sutartinėms, scenoje kūrėsi šiuolaikiniai šokio judesiai. Tai, kas atrodė nesuderinama – tapo harmonija. Visų dalyvių užsidegimas ir noras padaryti viską kuo geriau, nenuėjo veltui. Koncerto stebėti susirinko daugiau nei 300 žiūrovų, salė buvo pilnutėlė.

Šis projektas – tai ne vien šiuolaikinio šokio atradimas. Projekto metu susipažinome su Norvegijos atstovais, kurie buvo jauni ir užsidegę, išmokyti kuo daugiau švenčioniškių šiuolaikinio šokio pagrindų. Dalyviai ne tik patobulėjo šokio ar dainavimo srityje, jie pagilino anglų kalbos žinias, susipažino su profesionaliais šokėjais, kurie per trumpą laiką, tapo be galo artimi. Koncerto programoje žiūrovų ir visų švenčioniškių laukė staigmena – „Godų“ komandos šokio spektaklio premjera, sukėlusi daug emocijų, klausimų bei vidinių pamąstymų. Šis projektas nepaliko abejingų ir visi jame dalyvavę bei jį stebėję žmonės liko be galo sužavėti.

3 b gimn. kl. mokinė Smiltė Jonušaitė


Projektas „Savivaldos institucijos“

Pirmose gimnazijos klasėse vyko projektas ,,Savivaldos institucijos“. Pasidalinę į grupes mokiniai rinko medžiagą apie rajono savivaldybės, rajono seniūnijų ir gimnazijos savivaldos veiklą. Gegužės mėnesį grupės turėjo galimybę apsilankyti savivaldybėje, Švenčionių seniūnijoje ir pamatyti kasdieninį šių institucijų darbą. Savo dienotvarkę ir metinę ataskaitą mokiniams pristatė rajono meras R. Klipčius. Savivaldybės skyrių veiklą pristatė vyriausioji specialistė I. Varnienė. Švenčionių seniūnė I. Sinienė papasakojo apie seniūnijos darbą. Mokiniai domėjosi, kaip seniūnija rūpinasi savo gyventojais, miesto viešosiomis erdvėmis. Gimnazijos savivaldos grupės nariai klausinėjo mokytojų, mokinių apie dalyvavimą gimnazijos veikloje, ėmė interviu iš buvusių gimnazijos prezidentų. Surinkę ir susisteminę informaciją  mokiniai pristatė savo darbus pasirinkta forma. Tai vyko per  pilietiškumo ugdymo pamokas.  Įsivertindami mokiniai sakė, kad šis projektas – gera patirtis, puiki  galimybė pamatyti kasdieninį institucijų darbą, jaustis bendruomenės nariu.

Istorijos mokytoja metodininkė Ona Orechovienė


Edukacinė pamoka – projektas ,,Kurti – tai gyventi“

Tautinių juostų raštai mus pasiekė iš gilios senovės, tai protėvių laiškai mums apie papročius, tradicijas ir grožio sampratą. Neatsitiktinai jie vadinami raštais, nes jais ir juose užrašyta svarbi informacija. Juostas naudojo ir naudoja įvairiose apeigose: gimusį kūdikį apjuosdavo juosta, sukaktuvininką sveikina apjuosdami gražia tautine juosta, autų apyvaroms ar apavui pririšti naudojamos juostos, išėjusįjį Anapilin nuleidžiame taip pat su juostomis. Austa juosta yra saitas, jungiantis su aukštesniuoju pasauliu. Užmezgamas ryšys tarp žmonių ir aukščiausios sferos, šie ilgi audiniai buvo dvasiniai šeimų tarpininkai.

Norėdami daugiau sužinoti apie tautines juostas ir jų pynimą šių metų balandžio 12 dieną edukacinę pamoką-projektą  ,,Kurti- tai gyventi“ organizavome Švenčionių Nalšios muziejaus etnokultūros salėje, kur mus maloniai priėmė muziejaus direktorė A.Šekštelienė ir tautodailininkė audėja Inga Kujalienė. Pirmųjų gimnazijos klasių mokiniai kartu su projekto organizatorėmis Rima Grigoniene ir Jolita Žemiene išgirdo apie pačias seniausias vytines juostas, kurioms vyti nereikia sudėtingų priemonių, tačiau būtinas kruopštumas, įgūdžiai. ,,Juostos buvo audžiamos iš vilnonių ir lininių siūlų. Juostų dydį apsprendė jų paskirtis ir techninės audimo galimybės. Jų plotis ir ilgis įvairus. Ypatingą apsauginę reikšmę turėjo raudonos spalvos juostos. Galai dažnai būdavo užbaigiami puošniais margaspalviais kutais. Juostų ornamentas yra palyginti paprastas, nesudėtingas. Didelę praktinę reikšmę turėjo pintinės juostos, kurios buvo pinamos iš kelių ryškių spalvų vilnonių siūlų. Jomis moterys pasirišdavo ilgus sijonuskojines, suvarstydavo liemenes. Be pintinių juostų dar yra vytinės, austinės. Siauromis vytinėmis juostomis susijuosdavo vyrai, jos buvo naudojamos lauknešėliams pasirišti. Aukštaitės dažniausiai dėvėdavo pintines, austines ir rinktines juostas, vyrai – vytines, austines bei pintines. Dzūkų – daugiausia austos rinktinės, raštai labai įvairūs. Žemaičių juostos esti trijų rūšių: austinės, pintinės ir vytinės, „- mums pasakojo viską žinanti apie juostas ponia I. Kujalienė. Norintys patys galėjo nusipinti juostelę. Pindami prisiminėme, kaip mūsų protėviai ilgais žiemos vakarais, atitrūkę nuo žemės ūkio darbų, viską, kas reikalinga, susikurdavo savo rankomis, o svarbiausia – dirbdami atrasdavo laiko bendravimui, dainoms, pasakojimams. Taip tautosaka buvo perduodama iš kartos į kartą.

 

Žinios apie aukštaitiškų juostų koloritą, raštus, simboliką, pritaikymą kasdieniniame gyvenime paliko neišdildomą įspūdį. Apibendrinus galima teigti, kad žmogų visur lydėdavo tautiniai elementai, pavyzdžiui, juostos, turinčios stiprią antgamtinę reikšmę. Norisi pasakyti tai, apie ką kalba bent didelė dalis tyrėjų – tikėjimas, darbas, papročių išsaugojimas buvo lietuvių gyvenimo ir kultūros įvaizdžio pagrindas.

Lietuvių kalbos mokytojos R. Grigonienė ir J. Žemienė


Dalyvavimas  pasaulinio projekto Coder Dojo veikloje 

dojo2

dojo4Lietingą balandžio 9 dienos šeštadienio rytmetį aštuoni mūsų gimnazijos mokiniai kartu su informacinių technologijų mokytoja M. Gučiene Švenčionių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje dalyvavo puikioje Antano Guogos iniciuoto Lietuvoje pasaulinio projekto Coder Dojo – bendruomeniniu savanorystės pagrindu sukurtos programavimo pradmenų mokymo programos 7-17 metų vaikams ir jaunimui – veikloje. Europarlamentaro Antano Guogos paramos fondas remia technologijas išmanančią jaunąją kartą ir tiki, kad ji – tiltas į klestinčią Lietuvą. Kartu su kitų rajono mokyklų mokiniais gilinomės į programavimo pagrindus, kūrėme asmeninį tinklapį. Patyrę specialistai noriai ir patraukliai dalinosi savo žiniomis ir patirtimi su jaunaisiais programuotojais. Sukūrę tinklapius, maloniai pabendravę prie arbatos puodelio, buvome apdovanoti atminimo dovanėlėmis – super programuotojo krepšiais, o svarbiausia – diplomais, liudijančiais, kad „įgavome programavimo galių“. Dėkojame iniciatoriams, rėmėjui, projekto vykdymo grupei bei informacinių technologijų mokytojai M. Gučienei už kvietimą ir suteiktą puikią galimybę pagilinti programavimo pagrindus bei turiningai ir linksmai praleisti šeštadienio rytmetį.

dojo1

dojo3

Gabija Vitkauskaitė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 2b kl. mokinė


Seimas gyvai

Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos (LSDJS) jau tradiciniu tapęs projektas „Moksleivių praktikos savaitė: SEIMAS GYVAI“ startavo ir šiais metais. Šios jaunimo iniciatyvos tikslas – skatinti jaunuolius domėtis politika, įsisavinti įvairias pilietiškumo formas, įsijungti į visuomeninę veiklą ir pagilinti savo žinias apie pagrindines valstybines institucijas. „Moksleivių praktikos savaitė: SEIMAS GYVAI“ – tai galimybė 9–12 klasių mokiniams prasmingai praleisti pavasario atostogas, atliekant savaitės praktiką Lietuvos Respublikos Seime. Moksleivių praktikos vadovais tapo Seimo nariai, su kuriais mokiniai galėjo dalyvauti komitetų ir komisijų posėdžiuose, pasitarimuose, renginiuose ir atliko kitus paskirtus praktikos vadovų darbus.

Labai džiaugiuosi, kad ir aš galėjau dalyvauti šiame įdomiame projekte. Visą savaitę praleidau su Seimo nare Rimante Šalaševičiūte bei jos padėjėja-sekretore Sondra Jendovickaite – Krasovska ir labai daug sužinojau apie jų darbą, padėjau organizuoti  spaudos konferenciją, susipažinau su seminarų, diskusijų, susitikimų, pasitarimų ir kitų renginių organizavimu  Seime ir už jo ribų. Man buvo įdomu, kaip tvarkomi Seimo nario dokumentai, gaunama korespondencija, registruojami gyventojų prašymai ir skundai, kaip tinkamai kreiptis į skirtingas institucijas dėl informacijos pateikimo sprendžiant iškilusius klausimus, kaip archyvuojami Seimo nario išsiunčiami, gaunami  ir vidiniai raštai. Kaip tikra Seimo narė lankiausi posėdžiuose, spaudos konferencijose, plenariniuose posėdžiuose. Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė mane supažindino su jos parengtais ir Seime jau patvirtintais projektais.

Projektas „Seimas gyvai 2016“ man labai patiko, tiek daug įspūdžių dar nesu patyrusi ir  esu laiminga, kad turėjau tokią puikią progą savo atostogas praleisti ne kur kitur, o Lietuvos Respublikos Seime. Šaunu, jog galėjome visą laiką būti su Seimo nariais, savo praktikos vadovais. Kadangi šis projektas vyksta kiekvienais metais, siūlau jame dalyvauti ir kitiems. Naujos pažintys ir praktika praplės jūsų akiratį!

                                                           2c gimnazijos klasės mokinė Laura Masevičiūtė


Tarpmokyklinis projektas „Advento papročiai Europos šalyse“

2015 m. gruodžio 21 d. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje vyko tarpmokyklinio integruoto etikos, anglų ir rusų kalbų projekto „Advento papročiai Europos šalyse“ baigiamasis renginys. 

Projekte dalyvavo trijų mokyklų bendruomenės: Marijampolio Meilės Likšienės gimnazijos, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos ir mūsų. Visą mėnesį vyko bendradarbiavimas tarp gimnazijų, pasikeitimas informacija, vaizdo medžiaga, atvirukais. Į baigiamąjį renginį atvyko gimnazistai iš Švenčionėlių, o Marijampolio atstovai atsiuntė vaizdo įrašą. Renginio metu prisiminėme Advento papročius, tradicijas, simbolius, sužinojome įvairių faktų, smagiai pabendravome.

Anglų kalbos mokytoja Svetlana Kraujalienė,

 rusų kalbos mokytoja Danuta Voitechovič 


Projekto ,,Kurti – tai gyventi“ tęsinys

       Nežiūrint į tai, kad keičiasi laikai, gyvenimo sąlygos ir žmonių poreikiai, senieji amatai gyvuoja ir teikia žmonėms – tiek jų puoselėtojams, tiek vartotojams – apčiuopiamą naudą. Naminės kaimiškos duonos riekė su šviežiu naminiu sviestu be konservantų,  tradiciniai, iš purios mielinės tešlos kepami kūčiukai, natūralaus lino ar vilnos drabužis be sintetikos, natūralaus medžio rankų darbo gaminys ar statinys lietuviui – amžina, neįkainojama vertybė.

       2015 metų gruodžio 16 dieną 1c ir 3b gimnazijos klasės mokiniai su mokytojomis Jolita Žemiene ir Rima Grigoniene tęsė projektą ,,Kurti – tai gyventi“ ir lankėse Reškutėnų tradicinių amatų centre.  Mokiniai turėjo galimybę ne tik užmaišyti mielinę tešlą ir pašauti kūčiukus  į tradicinę malkomis kūrenamą  krosnį, pasišnekučiuoti su Reškutėnų kaimo gyventoja Viktorija Urboniene, kuri papasakojo apie savo  gyvenimą,  bet ir kartu su Reškutėnų bendruomenės pirmininke Jane Petkūniene aplankyti dirbtuves:   audimo, pynimo, verpimo, vėlimo, medžio, keramikos.

 

Mokinius sudomino, kad šiose dirbtuvėse galima ne tik  lieti vaško žvakes naudojant senąjį pylimo būdą, bet ir vijimo būdu nusiausti juostelę ar pasidaryti po spalvingą sapnų gaudyklę…  Kol krosnyje kepė kūčiukai, Janė Petkūnienė papasakojo, kad Reškutėnų mokyklos pastatas renovuotas ir atgimė iš naujo – jau kaip tradicinių amatų daugiafunkcinis centras. Pažymėtina, kad Švenčionių rajone jis įsikūrė gamtiniu, istoriniu – archeologiniu bei etnokultūriniu požiūriu išskirtinėje vietovėje – Reškutėnuose. Jis įsteigtas, siekiant išsaugoti ir puoselėti Švenčionių krašto tradicinius amatus, apjungti Švenčionių krašto liaudies amatininkus, sudaryti sąlygas jiems gaminti ir populiarinti savo gaminius.

     Nors edukacinė pamoka baigėsi, tačiau pačių rankomis užminkyta tešla, krosnyje iškepti kūčiukai, dirbtuvių aplankymas dar ilgai primins apie smagiai ir turiningai praleistą laiką, ir galbūt šie išbandyti užsiėmimai kuriam nors mokiniui padės atrasti savąjį pašaukimą…


Knygos ,,Gyvoji istorija“ pristatymas

„Kiek žmonių, gyvenančių šalia, verti to, kad apie jų likimus sužinotų kiti? Žinoma, ne vienas ir ne du. Dažnai praeiname pro šalį nė neįsivaizduodami, kad vienas ar kitas žmogus nugyvena vertą pagarbos gyvenimą…“

Tai žodžiai iš knygos „Gyvoji istorija“, kuri buvo pristatyta lapkričio 27 dieną Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje. Medžiagą šiai knygai rinko gimnazijos mokiniai ir mokytojai.

        Projekto pradžia galima laikyti 2015 metų sausio mėnesį, kai grupė mūsų gimnazijos mokinių ir mokytojų dalyvavo knygos „Gyvoji istorija“ pristatyme Prienų „Žiburio“ gimnazijoje. Su šia gimnazija mes turime pasirašę bendradarbiavimo sutartį. Taigi, jau turime antrą tokio pobūdžio knygą Lietuvoje. Džiugu, kad net 18 mokinių panoro dalyvauti šiame projekte ir labai geranoriškai sutiko apklausti savo artimuosius. Pirmiausia mokiniai kūrė žodžių „debesis“, rašė žodžius lietuvių ir anglų kalbomis, kurie, jų manymu, yra susiję su gyvąja istorija. Vėliau buvo aptarti interviu ėmimo būdai ir metodai. Vasarą mokiniai rašė istorijas ir jas vertė į anglų kalbą. Visus vertimus dar kartą skaitė ir redagavo San Diego universiteto Kalifornijoje, JAV profesorė Nancy Hanssen. Kiekviena istorija buvo perskaityta ir redaguota mūsų projekto vykdytojos lietuvių kalbos mokytojos Laimos Juodagalvienės. Po kurio laiko buvo pasiūlyta projekte dalyvauti ir gimnazijos mokytojams. Taip atsirado dar 13 istorijų. Kitas labai įdomus etapas – nuotraukų peržiūra ir atranka. Atrenkant nuotraukas, visos istorijos tarsi atgijo. Rugsėjo mėnesį dauguma gimnazijos mokinių įsitraukė į knygos „Gyvoji istorija“ viršelio kūrimo konkursą, kuriame nugalėjo 2b gimnazijos klasės mokinės Gabijos Vitkauskaitės piešinys. Žingsnis po žingsnio ir visos istorijos buvo sudėtos pagal istorinius etapus, kuriuos padėjo aprašyti istorijos mokytoja Loreta Chaleckienė. Galiausiai, istorijos su nuotraukomis buvo patikėtos mūsų gimnazijos biologijos mokytojui Virgilijui Cicėnui, kuris maketavo knygą. Visas leidimo išlaidas padengė San Diego universitetas Kalifornijoje, JAV.

Mūsų manymu, ši knyga padės geriau suvokti, kas vyko Lietuvoje nuo Antrojo pasaulinio karo iki šių dienų, ir istorijos pamokos bus įdomesnės, paremtos ne vien teorine medžiaga. Tikimės, kad knyga padės jaunimui suprasti, kad šiandieninė nepriklausoma Lietuva yra didžiulė vertybė ir daugelio žmonių nesavanaudiškos kovos rezultatas.

Gimnazija labai didžiuojasi, kad knygos pristatymo renginyje sulaukėme daug svečių. San Diego universiteto Kalifornijoje, JAV profesorė Nancy Hanssen nepaprastai džiaugėsi mokinių ir mokytojų indėliu į šį projektą. Renginyje dalyvavo ir JAV ambasados darbuotojai: JAV civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos Viešųjų ryšių komandos lyderis, kapitonas Scott McCartney, seržantas ir medikas Danal Jimenez bei viešųjų ryšių seržantas Emre Eroglu, kurie pasveikino mūsų gimnaziją ir visus dalyvavusius projekte bei papasakojo iš savo patirties apie žodinės istorijos svarbą savo bendruomenėse JAV. Jie labai džiaugėsi, turėdami galimybę pabendrauti su gimnazijos moksleiviais ir mokytojais bei miestelio bendruomene. Renginyje dalyvavo Švenčionių miesto seniūnė Ina Sinienė, Švenčionių Visų Šventųjų bažnyčios kunigas Marijan Apriško, humanitarinių mokslų daktarė Regina  Mikštaitė – Čičiurkienė, Švenčionių profesinio rengimo centro ir Švenčionių pradinės mokyklos atstovai. Svarbiausi ir garbingiausi šio renginio svečiai buvo projekto „Gyvoji istorija“ dalyviai, kurių gyvenimo istorijos aprašytos knygoje.

Renginį pradėjo gimnazijos mokinių instrumentinis trio. Knygos pristatymo šventę papildė patriotiškos dainos, kurias atliko Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos folkloro ansamblis „Aušrela“ (meno vadovas Kazimieras Pranskus) ir Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelis „Atgaja“ (meno vadovė Jūratė Vitkauskienė).  Mūsų draugai iš Prienų taip pat atsivežė labai smagią muzikinę programą. Muzikos mokytoja Roma Ruočkienė ir jos vadovaujamas Prienų „Žiburio“ gimnazijos choras savo dainomis pakėlė visų dalyvių nuotaiką. Pasibaigus oficialiai šventės daliai, svečiai neskubėjo skirstytis. Visi norėjo pabendrauti su likimo draugais, apžiūrėti piešinių parodą, apsilankyti gimnazijos muziejuje ir pasivaišinti technologijų mokytojos Kristinos Cicėnienės ruoštais gardumynais.

                      Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie šio sėkmingo projekto, ir džiaugiamės, kad Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai ir mokytojai aktyviai dalyvauja tokio pobūdžio veikloje.

 

Diana Galatiltienė, anglų kalbos mokytoja, projekto „Gyvoji istorija“ koordinatorė


MOKYMAI VIENAME GRAŽIAUSIŲ EUROPOS MIESTŲ

   

Spalio 26-30 dienomis  10 Lietuvos anglų kalbos mokytojų, priklausančių asociacijai LAKMA,  dalyvavo Budapešte vykusiuose trijų šalių (Lietuvos, Vengrijos ir Ispanijos) anglų kalbos mokytojų asociacijų (IATEFL – APABAL – LAKMA) surengtuose mokymuose pagal  tarptautinį Erasmus+  CITA (Cooperation and Innovation in Teachers’ Associations) projektą, kuris yra koordinuojamas Balearų salų (Ispanija) kalbų mokytojų asociacijos APABAL. Pagrindiniai projekto uždaviniai – vystyti, stiprinti, palaikyti ir atnaujinti asociacijų veiklą bendradarbiaujant tarptautiniu mastu, teikiant profesinę paramą mokytojų bendruomenei bei apibrėžiant, kokių kompetencijų ir inovacijų reikia šiuolaikiniam anglų kalbos mokytojui, taip pat mokytojams dalykininkams, kurie moko integruotą dalyko ir kalbos kursą.

      Mūsų gimnazija į šį projektą įsitraukė jau 2015 m. pradžioje, kai asociacija LAKMA, bendradarbiaudama su JAV ambasada Lietuvoje, vykdė amerikietiškų filmų, sukurtų pagal garsius literatūros kūrinius, peržiūrą. 3-4 gimnazijos klasių mokiniai turėjo galimybę nuvykti į JAV ambasadą bei dalyvauti filmų peržiūrose ir aptarimuose. Spalio mėnesį kelios mūsų gimnazijos anglų kalbos mokytojos dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Focus on CLIL – Lithuania 2015”. Ši konferencija taip pat buvo susijusi su CITA projektu.

      Tarptautinių mokymų metu dalinomės patirtimi apie mūsų mokytojų asociacijų veiklą, aptarėme anglų kalbos mokytojo vaidmenį taikant CLIL‘ą (integruotą dalyko ir kalbos mokymąsi) ir pamatėme, kad pažangiausiai tai yra taikoma Ispanijoje. Taip pat kalbėjome apie pokyčius anglų kalboje ir mokytojų profesinio tobulėjimo galimybes ir būdus. Vengrai ir ispanai supažindino su specialiųjų poreikių vaikų mokymo situacija mokyklose, aptarėme ir gabiųjų mokinių mokymo metodus bei galimas priemones.

      Džiaugiuosi, kad šių kursų metu buvau Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacijos įpareigota skaityti pranešimą apie išmaniųjų telefonų panaudojimo galimybes pamokų metu. Su didžiuliu malonumu dalinausi savo idėjomis bei patirtimi apie telefonų taikymą savo pamokose. Turiu prisipažinti, kad esu labai patenkinta, jog pavyko savo nustebusiems kolegoms iš kitų šalių įrodyti, kad telefonas, kuris įprastai yra laikomas trikdžiu pamokoje, gali tarnauti kaip neįkainojama priemonė. Per pratybas mokėmės naudotis įvairiomis programėlėmis bei interneto ištekliais, skirtais  anglų kalbos mokymui ir mokymuisi.

      Nepaisant to, kad kursų tvarkaraštis buvo labai intensyvus, vakarais dauguma mūsų leidome laiką kartu ir tokiu būdu toliau plėtėme savo akiratį ir sėmėmės patirties. Vengrai nustebino savo idėjomis mums susipažinti – jie paruošė daug netradicinių užduočių.  Labai patiko vakaras, kai pristatėme savo atsivežtus tradicinius patiekalus, o vėliau vaišinomės ir mėgavomės ispanų naminiais migdolų riešutais, užkandėlėmis, tradiciniais saldumynais bei vengrų užtepėlėmis, patiekalais su paprika ir  pyragais su aguonomis.

       Man, kaip aktyviai mokytojai, buvo labai malonu ir naudinga prisijungti prie CITA projekto, nes tai suteikė puikią galimybę bendradarbiauti su Vengrijos ir Ispanijos kolegomis bei keistis kūrybinėmis ir novatoriškomis idėjomis. Dalijimasis patirtimi ir mokymasis iš kitų yra idealus būdas tobulėti.

Diana Galatiltienė Švenčionių Z. Žemaičio gimnazijos mokytoja metodininkė


Vertybė, suartinusi mus

   2015 metų spalio 9-10 dienomis Švenčionių rajono Adutiškio pagrindinėje mokykloje vyko Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos vykdomas projektas „Kad mūsų draugystei nieko netrūktų“, kuriame dalyvavo  Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Perla“, meno vadovas German Komarovski, Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Aukštaitija“, meno vadovė Jolanta Razmienė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelis „Atgaja“, meno vadovė Jūratė Vitkauskienė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos folklorinis ansamblis „Aušrela“, meno vadovas Kazimieras Pranskus ir Švenčionių rajono Adutiškio pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Vosilkela“, meno vadovė Aldutė Burokaitė. Projektą organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Švenčionių rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

  Ankstyvą penktadienio rytą Adutiškio pagrindinėje mokykloje rinkosi gausus būrys jaunimo, meno kolektyvų ir jų vadovų. Netrukus pasigirdo linksma muzika ir vaikų plojimai, kurie reiškė, kad šis projektas jau atidarytas. Kolektyvai ir jų vadovai turėjo nemažai veiklos: šoko lietuvių, lenkų, rusų etno ir sceninius šokius, dainavo, sportavo. O pagrindinis tikslas buvo surengti smagų koncertą – darbo buvo į valias. Ne paslaptis, kad gerų draugų kompanijoje dirbti yra smagiau, o sunkios repeticijos tampa tikru malonumu.

   Devynioliktą valandą suskambo būgnų garsai ir bendra Adutiškio krašto sutartinė „O kap linksma toj adyna“, kurie pradėjo projekto „Kad mūsų draugystei nieko netrūktų“ koncertą. Reginys draugaujančių mokyklų bendruomenėms ir Adutiškio miestelio gyventojams buvo įspūdingas. Smagūs lietuvių ir slavų šokiai, liūliuojančios lietuvių liaudies dainos ir žaidimai suvirpino širdį ne vienam žiūrovui ir dalyviui. Džiugu, kad mūsų jaunimas stengiasi išlaikyti tą lietuvių liaudies dvasią, lyriškumą, tautiškumą, o taip pat domisi ir mokosi šalia esančių tautinių bendrijų folkloro. Kartais galime pamanyti, kad tai nebemadinga, bet liaudies dainos, šokiai ir muzika visus sujungia.

   Po smagaus koncerto Švenčionių rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Savickas ir Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai vykdanti direktoriaus pareigas Daiva Jasiulionienė padėkojo projekto vadovams Kazimierui Pranskui, Jūratei Vitkauskienei ir Jolantai Razmienei, kolektyvams ir jų vadovams už padovanotą puikią šventę akims ir sielai. Netrukus vyko vakaronė. Salėje dar ilgai skambėjo smagūs pokalbiai, jaunimo šūksniai, trankūs šokiai. Laikas praėjo smagiai, produktyviai ir turiningai. Džiugu,  kad turime tiek daug talentingo jaunimo – reikia tik juos atrasti, o tai padaryti puikiai geba su jaunimo kolektyvais dirbantys vadovai.

Nuoširdžiai dėkojame Švenčionių rajono Adutiškio pagrindinės mokyklos bendruomenei ir laikinai vykdančiam direktoriaus pareigas Algirdui Uzialai, meno vadovams, moksleiviams už nuoširdžią ir puikiai organizuotą stovyklą ir tikimės dar ne vienerius metus tęsti šią tradiciją bei garsinti savo kraštą.

 

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos

3b klasės mokinys

Deividas Dubinovas


 

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija vykdo šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projektų konkurso „Būkime kartu“ projekto

 

 

„Kad mūsų draugystei nieko netrūktų“ kūrybinę stovyklą , kuri vyks 2015 m.  spalio 9-10 dienomis Švenčionių rajono Adutiškio pagrindinėje mokykloje. 

Maloniai kviečiame

2015 m. spalio 9 d. 19 val. į koncertą Adutiškio pagrindinės mokyklos sporto salėje! 

PROJEKTE DALYVAUJA-


Išlydėjus delegaciją iš  Lenkijos 

Šių laikų jaunimas –  visuomenės dalis su itin sparčiai besikeičiančiais  poreikiais, jie  imlūs naujovėms, degantys noru patirti įvairių įspūdžių, įgyti savarankiškumo, išbandyti save. Jaunimo mainai – puiki proga patenkinti visus šiuos lūkesčius.

 Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija, įgyvendinusi projektą „Draugystės tiltas tarp Mazūrų ir Nalšios“, kurį finansavo Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondas, pasiekė pagrindinį tikslą – suteikė galimybę jaunimo grupei susipažinti su kita kultūra ir žmonėmis, lavinti kalbos įgūdžius. Jaunuoliai turėjo puikią galimybę pažinti Nalšios kraštą: Sirvėtos regioninį parką,  Aukštaitijos nacionalinį parką, taip pat lankėsi istorinėse šalies vietovėse –  Vilniuje, Trakuose, Rumšiškėse. Apie lietuvių liaudies tradicijas, amatus svečiai sužinojo ne tik iš gidų pasakojimų, bet ir patys dalyvaudami edukacinėse programose – kepė šakotį Ignalinos restorane „Romnesa“, gamino papuošalus iš gintaro, lipdė molinius puodus Rumšiškėse. Kad programa būtų įvairesnė, į ją buvo įtraukta nemažai sportinių užsiėmimų, plaukimas baidarėmis Žeimenos upe. Taip pat vyko istorijos mokytojų kuruojama diskusija „Kuo esame panašūs ir skirtingi“, o anglų kalbos mokytoja organizavo anglų-lietuvių-lenkų kalbų projektą „Pažinkime mūsų šalis“. Svečiai artimai susipažino ir su mūsų kulinariniu paveldu, šeimų tradicijomis, kadangi gyveno  lietuvių šeimose.

Bendra šešių dienų projektinė veikla leido  jaunimui aktyviai ir turiningai leisti laiką, skatino toleranciją, pagarbą kito žmogaus nuomonei, juk pasaulis nesibaigia ties mūsų horizontu, ribos tarp skirtingų šalių ir kultūrų pamažu blėsta ir užleidžia vietą globaliam pasaulio suvokimui. Svarbu nepasimesti jame, išsaugoti protėvių tautinį palikimą, puoselėti lietuviškas tradicijas, jas perduodant iš kartos į kartą.

Nuoširdžiai dėkojame visų mokinių, priėmusių jaunimo mainų dalyvius, šeimoms bei socialiniams partneriams, padėjusiems įgyvendinti šį projektą.

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos projekto „Draugystės tiltas tarp Mazūrų ir Nalšios“ vadovė, gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė


Delegacijos iš Lenkijos belaukiant

      Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija ir Mrongovo Vesterplatės gynėjų I bendrojo lavinimo licėjus 2011 metų spalį pasirašė bendradarbiavimo vykdant mokinių grupių mainus, mokytojų apsilankymus sutartį. Birželio 4 d. į Švenčionis lenkų delegacija atvyksta jau trečią kartą. Ir lenkų, ir lietuvių grupes sudaro po 12 žmonių: 10 moksleivių ir 2 lydintys mokytojai.

       Kiekvienais metais viešnagės programa būdavo turininga ir įdomi, tad nelikdavo nepatenkintų. Šiemet ji dar įvairiapusiškesnė, patrauklesnė, nes projektas finansuojamas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo, kurį pateikusi paraišką laimėjo Švenčionių Zigmo Žemaičio direktorės pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė. Projektu bus įgyvendinami tam tikri tikslai, – tai tarpkultūrinio dialogo bei jaunimo pilietiškumo skatinimas. Kadangi viena pagrindinių projekto idėjų yra istorijos bei tradicijų puoselėjimas, programoje gausu ne tik įvairių pažintinių kelionių, bet ir edukacinių užsiėmimų. Svečiai turės galimybę išsamiai susipažinti su Nalšios kraštu: Sirvetos regioniniu parku,  Aukštaitijos nacionaliniu parku, juose esančiomis lankytinomis vietomis, taip pat numatoma aplankyti ir Vilnių, Trakus, Rumšiškes. Apie lietuvių liaudies tradicijas, amatus svečiai sužinos ne tik iš gidų pasakojimų, bet ir patys dalyvaudami edukacinėse programose – keps šakotį Ignalinos restorane „Romnesa“, gamins papuošalus, lipdys molinius puodus Rumšiškėse. Kad programa būtų įvairesnė, į ją įtraukta nemažai sportinių užsiėmimų, žygis baidarėmis Žeimenos upe. Taip pat numatyta istorijos mokytojų kuruojama diskusija „Kuo esame panašūs ir skirtingi“.

      Lenkų delegaciją į namus išlydėsime birželio 11d., o atsisveikinimo vakaronė numatoma birželio 9d. 18 val., gimnazijos aktų salėje. Koncertuos gimnazijos folkloro ansambliai „Aušrela“ ir „Atgaja“, susirinks visi projekto dalyviai, gimnazijos bendruomenė, tad mielai kviečiame į šį gausų būrį visus norinčius!

Mainų dalyvė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinė Kotryna Druteikaitė


Projektas „Standartizuotų testų taikymas mokyklose 2014-2015 m. m.“

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija šių mokslo metų rudenį teikė paraišką ir buvo atrinkta dalyvauti nacionalinio lygmens projekte „Standartizuotų testų taikymas mokyklose 2014 – 2015 m. m.“. Projektą organizuoja ir vykdo Nacionalinis egzaminų centras (NEC). Buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.

Standartizuotų testų tikslas – sudaryti sąlygas mokykloms ir mokytojams savarankiškai ir objektyviai įsivertinti savo mokinių mokymosi pasiekimus, rinkti grįžtamojo ryšio informaciją, reikalingą ugdymo kokybei ir vadybai gerinti. sudaryti sąlygas mokykloms ir mokytojams savarankiškai ir objektyviai įsivertinti savo mokinių mokymosi pasiekimus, rinkti grįžtamojo ryšio informaciją, reikalingą ugdymo kokybei ir vadybai gerinti. 

Gimnazijoje bus įvertinti 8 klasių mokinių pasiekimai, kuriais remiantis bus apskaičiuoti įvairūs statistiniai rodikliai, taip pat gimnazijos sukuriama pridėtinė vertė.  Mokiniams  taip pat bus pateikti klausimynai, kurių pagalbos dėka bus gautos išsamesnės ataskaitos.  Gimnazija įsipareigoja:

  •  Vadovaujantis testavimo vykdymo tvarka ir laikantis nustatyto grafiko administruoti visus pateiktus standartizuotus testus bei užtikrinti testų administravimo patikimumą;
  •   Užtikrinti, kad gimnazijos 8 klasėse būtų atlikti testavimai panaudojant visus pateiktus standartizuotus įrankius;
  • Pagal pateiktas vertinimo instrukcijas įvertinti mokinių darbus, suvesti duomenis į NEC parengtas ir pateiktas elektronines formas.
  • Atlikti mokinių apklausą panaudojant NEC pateiktus klausimynus.
  • Organizuoti testų rezultatų pristatymus ir aptarimą gimnazijoje, informuoti tikslines grupes apie testų rezultatus ir viešai paskelbti internetinėje svetainėje informaciją apie standartizuotų testų vykdymą ir rezultatus iki 2015 m. lapkričio 30 d. (viešai pateikiamoje ataskaitoje būtina paskelbti tik pagrindinius apibendrintus rezultatus).
  • NEC įsipareigoja:
  • Parengti, išspausdinti, supakuoti ir pateikti mokykloms visą reikiamą testavimo medžiagą (standartizuotus testus ir mokinių klausimynus);
  • Parengti ir pateikti Bendrąją testavimo vykdymo tvarką.
  • Parengti specialią elektroninę duomenų suvedimo formą – programą, kuri automatiškai apskaičiuos rezultatus ir parengs kiekvienos mokyklos, kiekvienos klasės ir kiekvieno vaiko mokymosi pasiekimų statistinę ataskaitą (profilį), kurioje bus vaizdžiai pateikta esminė lyginamoji visų testuojamų dalykų rezultatų informacija.
  • Teikti grįžtamąjį ryšį apie veiksmo tyrimo rezultatus.

 

Standartizuotų testų 8 klasės mokiniams grafikas:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Standartizuotas testas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data

8 klasei
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skaitymas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 6 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rašymas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 7 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matematika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 12 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klausimynas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 13 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinių mokslų testas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 14 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gamtos mokslų testas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gegužės 15 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pradžia: 8.55 val.

Testų atlikimo trukmė – 60 min.

Klausimyno pildymas – 30 min.

  Daugiau informacijos apie standartizuotus testus galite rasti adresu:   http://www.nec.lt/342/

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Jolanta Paulavičienė


Projektas „Aš tikrai myliu Lietuvą“

2015 m. kovo mėnesį gimnazijoje vykdoma 8 ir 1 gimnazijos klasių mokinių integruoto istorijos – dailės projekto „Aš tikrai myliu Lietuvą“, skirto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25 – osioms metinėms, kolektyvinių darbų paroda.

Darbų vadovai: 8 ir 1 gimn. klasių auklėtojai, Loreta Chaleckienė ir Jūratė Vitkauskienė.

   

   


,,Kūrybinių partnerysčių” tinklo susitikime

Rugsėjo 23 dieną Vilniuje, viešbučio “Karolina” konferencijų centre, vyko  projekto „Kūrybinės partnerystės“  mokinių, mokytojų, kūrybos agentų ir praktikų  nacionalinis tinklo susitikimas. Į šį susitikimą iš visos Lietuvos suvažiavo apie 300 atstovų, tarp jų  ir  mūsų gimnazijos atstovai- mokyt. Vilija Jaksebogienė , Žydrė Garlienė ir 3a kl. mokinės Kamilė Razmytė, Justina Baliukonytė. Renginį pradėjusi Respublikos Prezidentės patarėja  Rūta Kačkutė pasveikino dalyvius ir pasidžiaugė, kad Lietuvoje daugėja mokyklų, kurios pasiruošusios keistis. Keičiasi ne tik  pamokos, bet ir mokinių bei mokytojų bendravimas. Dalyvaujantys projekte pastebi, kad jiems lengviau priimti iššūkius, yra lavinama vaizduotė, keičiasi tarpusavio santykiai.  Susitikimo metu dalintasi ne tik projekto istorijomis, bet ir dalyvauta idėjų dirbtuvėse „Kaip įgyvendinti Manifestą už kūrybišką mokyklą?“ Jų metu dalyviai svarstė, ko reikia, kad  kiekvienas iš 8 manifesto teiginių (pastebėti asmenybę, legalizuoti jausmus, laukti klausimų, išlaisvinti smalsumą, kurti pažinimo erdves, mokytis visu kūnu, bandyti, suklysti ir apmąstyti, keistis kartu) virstų realybe, ko reikia, kad jie būtų praktiškai įgyvendinti.  Diskutavo, kokia turi būti kūrybiška mokykla ir kokiais keliais ją galima pasiekti, kūrė piešinius, kurie vėliau buvo sujungti į vieną bendrą piešinį, virtusį savotišku filmu.

Susitikime dalyvavusios mūsų  gimnazijos mokinės Kamilė ir Justina  atviravo, kad „Kūrybinės partnerystės“ laužo mokyklinius stereotipus. Tinklo susitikime joms teko ne tik susipažinti su programos dalyviais, išgirsti, kaip „Kūrybinių partnerysčių“ metodai buvo taikomi kitose mokyklose, bet ir papasakoti, kokias patirtis ir įžvalgas įgijo jos pačios, dalyvaudamos šiame projekte. Jos džiaugėsi, kad parsivežė naujų idėjų, kurias bandys realizuoti savo mokykloje.

Buvo smagu sutikti bendraminčių ir kūrybiškų žmonių. Jie skatino kurti, dalintis drąsiomis ir originaliomis idėjomis, bendradarbiauti, užmegzti partnerystes. Gera pabūti kartu ir pasidžiaugti vieni kitais. Kūrybinių partnerysčių“ patirtis įrodo, kad kūrėjų, mokytojų ir mokinių bendradarbiavimas verčia keistis visą mokyklą.

 

Projektą kuruojanti mokytoja Žydrė Garlienė


Daiva Jasiulionienė,

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja

 

 

Bendradarbiavimas skatina tobulėti ir atrasti

 

Daug nepakartojamų akimirkų pasiliko nuotraukose, neišdildomų įspūdžių- dalyvių atmintyje, o nauji draugai vis primena apie kartu praleistą laiką projekte “Ir vėl susitinkame”.

Rugsėjo 18-19 d. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija  kartu su partneriais iš Vilniaus r. Nemenčinės K. Parčevskio  gimnazijos  įgyvendino edukacinį tęstinį projektą “Ir vėl susitinkame”.

Šiam projektui didžiąją dalį finansavimo skyrė Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija. Projektų  konkurso „Būkime kartu“ organizatorius – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.   Projekto tikslas –pažinti tautų kultūras; keistis gerąja patirtimi; skatinti jaunimo komunikaciją per kūrybą, bendras veiklas.  Pagrindinė projekto tema muzika, šokis, daina – kaip neformali jaunimo ugdymo priemonė – jungia, vienija, skatina kūrybai, draugystei, pažinimui įvairaus amžiaus, įvairių tautybių jaunimą.

Projekto idėja kilo prieš keletą metų.  Kartu su Švenčionių Juliaus Siniaus meno mokyklos choreografijos mokytojomis Jolanta Razmiene ir Renata Grigianeciene  įvykdėme Švenčionių rajono VVG „Švenčionių partnerystė“ finansuotą projektą „Išsaugokime papročius“,  pernai  Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos finansuotą projektą – „Bus smagu“.  Šių metų projektas – praėjusių veiklų tąsa.  Kartu su Viniaus r. Nemenčinės K. Parčevskio gimnazijos  šokių kolektyvu  „Jutšenka“ (vad. Leonarda Kliukovska), Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ šokėjais ( meno vadovė Jolanta Razmienė), Švenčionių miesto kultūros centro modernaus šokio kolektyvu „Erdvė“ (meno vadovė Renata Grigianecienė),  Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelio „Atgaja“ nariais ( meno vadovė Jūratė Vitkauskienė), Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos folkloro ansambliu  „Aušrela“ (meno vadovas Kazimieras Pranskus),  Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos lietuvių liaudies šokių kolektyvo  „Pynimėlis“  šokėjomis (meno vadovė Vida Uzielienė) kūrėme meninę programą, mokėme vieni kitus, išbandėme įvairius bendravimo ir bendradarbiavimo metodus ir žaidimus.  Patys nustebome – tiek daug teigiamų emocijų sulaukė šis renginys. Linksmiausias ir kartu sudėtingiausias  buvo pats kūrybinis procesas: juk reikėjo per trumpą laiką parengti koncertinę programą, jungiančią kone šimtą projekto dalyvių. Projekto veiklas labai paįvairino ir tuo metu gimnazijoje viešėjusi  Vokietijos Oitino miesto J.H.Foso gimnazijos mokinių ir mokytojų grupė – buvo smagu klausytis vokiškų dainų, muzikavimo.

Puikiai praleidome laiką vakaro renginiuose – savo programą pristatė Švenčionių Z. Žemaičio muzikuojantys mokiniai, vyko filmų peržiūra. Įvairi kūrybinė, muzikinė, sportinė ir pažintinė veikla  suartino dalyvius, leido geriau pažinti vieniems kitus, pagerinti bendras socialines ir asmenines kompetencijas; atskleisti save kūryboje, pasisemti muzikinių idėjų.

Laikas praėjo smagiai, produktyviai ir turiningai. Džiugu,  kad turime tiek daug talentingo jaunimo – reikia tik juos atrasti, o tai padaryti puikiai geba su jaunimo kolektyvais dirbantys vadovai.

Dėkojame organizacijoms, padėjusioms įgyvendinti projekto idėją – Švenčionių profesinio rengimo centrui, IĮ „Gintaro sodyba“  bei  Švenčionių r. policijos komisariato darbuotojams, kurie mums suteikė nakvynę, maitino ir saugojo.  


Rugsėjo 18-19 dienomis vykdomas  projektas „Ir vėl susitinkame“.

PROJEKTE DALYVAUJA —

Viniaus r. Nemenčinės K. Parčevskio gimnazijos  šokių kolektyvas  „Jutšenka“. Vadovė  Leonarda Kliukovska

Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Aukštaitija“, meno vadovė Jolanta Razmienė

Švenčionių kultūros centro modernaus šokio kolektyvas „Erdvė“, meno vadovė Renata Grigianecienė

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelis „Atgaja“, meno vadovė Jūratė Vitkauskienė

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos folklorinis ansamblis „Aušrela“, meno vadovas Kazimieras Pranskus

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos lietuvių liaudies šokių kolektyvas „Pynimėlis“, meno vadovė Vida Uzielienė

Švenčionių r. Švenčionių profesinio rengimo centras, direktorė Milda Gustienė- Vilniškė

Konkursą inicijuoja ir finansuoja –

Lietuvos respublikos švietimo ir mokslo ministerija

Konkursą organizuoja –

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

Projektą vykdo –

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija

Projekto partneriai –

·         Vilniaus r. Nemenčinės K. Parčevskio gimnazija

·         Švenčionių profesinio rengimo centras

Projekto vadovė – Daiva Jasiulionienė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui

PROGRAMA

Rugsėjo 18 d. (ketvirtadienis)

v  9.00 – 10.00 val. Atvykimas. Įsikūrimas.

v  10.00 val. Kūrybinės stovyklos atidarymas, projekte dalyvaujančių kolektyvų pristatymas. (sporto salė).

v  10.15 – 11.00 val. Kūrybinės laboratorijos :  „Aukštatija“, „Pynimėlis“, „Aušrela“, „Atgaja“, „Erdvė“. Repeticijai vadovauja Renata (sporto salė). „Jutšenka“ Repeticijai vadovauja vad. Jolanta ir Vida (aktų salė).

v  11.00 – 11.30 val. Lenkų folklorinių šokių mokymas: „Aukštaitija“, „Pynimėlis“, „Aušrela“, „Atgaja“, „Erdvė“, „Jutšenka“. Repeticijai vadovauja vad. Leonarda  (sporto salė).

v  11.30 – 12.00 val. Lietuvių folklorinių šokių mokymas: „Aukštaitija“, „Pynimėlis“, „Aušrela“, „Atgaja“, „Erdvė“, „Jutšenka“. Repeticijai vadovauja vad. Jolanta ir Vida (sporto salė).

v  12.00 – 13.00 val. Sutartinės ir perkusija : „Aukštaitija“, „Pynimėlis“, „Aušrela“, „Atgaja“, „Erdvė“, „Jutšenka“. Repeticijai vadovauja vad. Jūratė ir Kazimieras (sporto salė).

v  13.00 – 14.00 val. Pietūs. (Švenčionių profesinio rengimo centro valgykloje).

v  14.00 – 15.00 val. Kūrybinės laboratorijos visiems kolektyvams. Repeticijai vadovauja vad. Renata (sporto salė).

v  15.00 – 16.00 val. Visi kolektyvai repetuoja savo koncertines programas (sporto salė, aktų salė, klasės).

v  16.00 – 17.30 val. Bendra repeticija ir kūrybinės laboratorijos. Dalyvauja visi kolektyvai.

v  17.30 – 18.30 val. Vakarienė. (Švenčionių profesinio rengimo centro valgykloje).

v  19.00 – 21.00 val. Parodomoji programa – Koncertas Cirkliškio km. bendruomenei, projekto dalyvių tėveliams, svečiams.

v  21.00 – 23.00 val. Šventinė diskoteka.

 Rugsėjo 19d. (penktadienis)

 

v  8.00 – 9.00 val. Pusryčiai (Švenčionių profesinio rengimo centro valgykloje).

v  9.00 – 10.00 val. Kūrybinės laboratorijos visiems kolektyvams. Repeticijai vadovauja vad. Renata (sporto salė).

v  10.00 – 11.00 val. Repeticijos: „Aukštaitija“, „Erdvė“ „Aušrela“, „Atgaja“, „Pynimėlis“ Repeticijai vadovauja vad. Jolanta  (sporto salė).

v  11.00 – 12.00 val. Sutartinės ir perkusija: „Aukštaitija“, „Pynimėlis“, „Aušrela“, „Atgaja“, „Erdvė“. Repeticijai vadovauja mok. Jūratė ir Kazimieras (sporto salė).

v  13.00 – 13.30 val. Pietūs. Švenčionių  profesinio rengimo centro valgykloje).

v  14.00 – 15.00 val. Išvykimas.

 


PROJEKTAS „TECHNOLOGIJŲ, MENŲ IR GAMTOS MOKSLŲ INFRASTRUKTŪRA“

      

2008 m. rugsėjo 9 d. buvo pateikta paraiška mokyklų atrankai dalyvauti  LR švietimo ir mokslo ministerijos  „Mokyklų tobulinimo programą plius“ projekte „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“. 2009 m. pavasarį pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su LR švietimo ir mokslo ministerijos švietimo aprūpinimo centru įgyvendinant „Mokyklų tobulinimo programos plius“ projektus.  

Projekto „Technologijų, menų ir gamtos mokslų mokymo infrastruktūra“ tikslas — modernizuoti bendrojo lavinimo mokyklas ir profesinio rengimo įstaigas, kurios turi 9—10 kl. mokinių ir technologinių gimnazijų skyrių, atnaujinant technologijų, gamtos ir menų mokymo priemones bei įrangą. Projekto biudžetas — 78,45 mln. Lt. Projekte dalyvauja 404 šalies bendrojo lavinimo ir profesinės mokyklos, kurios yra aprūpintos mokymo priemonių ir įrangos komplektais. Buvo sudaryta technologijų, menų ir gamtos mokslų  mokymo sričių 20 mokymo priemonių ir įrangos komplektų, iš kurių mokyklos pasirinko komplektus pagal savo poreikius joms nustatytų lėšų ribose.

Tikimasi, kad vykdomi projektai pagerins mokyklose teikiamų švietimo paslaugų kokybę, panaudojant šiuolaikinių technologijų galimybes, užtikrins geresnes mokymo ir mokymosi sąlygas, sukurs mokiniams palankias sąlygas pasirinkti mokymosi kryptį, atitinkančią įvairius jų polinkius ir poreikius bei galimybę išlikti švietimo sistemoje, motyvuos mokytojus naudoti informacines komunikacines technologijas, skatins bendradarbiavimą ir gerosios patirties sklaidą.

Švenčionių Zigmo Žemaičio  gimnazija nuo 2009 metų dalyvauja mokyklų tobulinimo programos PLIUS projekte „Technologijų , menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“. Pagal šį projektą gimnazijoje jau atnaujinome  biologijos, chemijos, dailės, technologijų ir muzikos kabinetus. 1 ir 2 pirkimo metu gavome baldų, stacionarių ir nešiojamų kompiuterių mokinių mokymui, namų kino sistemų, spausdintuvų (iš jų 1- spalvotas),  fotoaparatų, molio degimo krosnelę bei kt. įvairiausių priemonių. 

Pilnai aprūpintas muzikos kabinetas: jis praturtėjo   akustinėmis ir elektrine gitaromis, elektriniu pianinu, mušamųjų instrumentų komplektu, muzikos kūrimo kompiuterinėmis programomis, namų kino sistemos komplektu, perkusinių instrumentų komplektais, skudučių komplektais, mikšeriniais pultais. Daug renginių, susitikimų, švenčių vyko naujų instrumentų skambesy. Gimnazijoje susikūrusios instrumentinės grupės, kurios sėkmingai plėtoja savo kūrybinę, muzikinę veiklą. Muzikos mokytojas sėkmingai taiko priemones pamokų metu.

Technologijų kabinete – kompiuteriai mokiniams, lyginimo sistema, manekenų rinkinys, rankinės trikotažo mezgimo mašinos,  siuvamoji  mašina,  audinių marginimo rėmai, virtuvinis kombainas, puodai ir kt. ruošai reikalingos priemonės.

Mokymo bazę pavyko atnaujinti dailės, chemijos, biologijos ir fizikos kabinetuose.  Mokytojai džiaugiasi gavę reikalingą įrangą bei priemones, kurios suteikia galimybes vesti informatyvias, inovatyvias, patrauklias savo forma ir turiniu pamokas.

Mokiniai turi galimybę pamokų, neformaliojo ugdymo užsiėmimų metu kūrybiškai realizuoti save. 

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolanta Paulavičienė

Daugiau apie projektą …

 

 

Projekto pavadinimas

„Mokyklų tobulinimo PLIUS“ projektas „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“

Projekto trukmė

2009 – 2014 m. (dalyvavome 1 ir 2 pirkime)

Projekto vertė

Įsigyta prekių ir įrangos už 256151,41 Lt

Projekto trumpas apibūdinimas

Projektą vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centras.

Projektas skirtas aprūpinti mokyklas šiuolaikinėmis mokymo priemonėmis. Šio Mokyklų tobulinimo programos plius (MTP plius) projekto tikslas – plėsti galimybių ratą mokiniams renkantis mokymosi kryptį, atitinkančią įvairius jų polinkius bei poreikius.

Pagrindinis projekto „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“ uždavinys – modernizuoti bendrojo lavinimo mokyklas bei profesinio rengimo įstaigas, kurios turi 9–12 klasių mokinius ir technologinių gimnazijų skyrius, atnaujinant technologijų, gamtos ir menų mokymo priemones bei įrangą. Projektas „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“ finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų.

Projekto dalyviai

Bendrojo lavinimo mokyklos bei profesinio rengimo įstaigos, kurios turi 9–12 klasių

mokinius

Projekto vadovas/

koordinatorius

Mokyklos atsakingas asmuo – Jolanta Paulavičienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Mokyklos koordinatorius, priimantis prekes – Vanda Činčikienė, direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams.

Informacija apie projektą

Svetainės: 

http://www.mtppliussac4.smm.lt/

http://www.sac.smm.lt 

 


Projekto „Kūrybinės partnerystės“ baigiamoji konferencija Vilniaus regione


PROJEKTAS „KURKIME GERESNĮ INTERNETĄ KARTU“

Kiekvieną akimirką milijonai jaunuolių naršo internete namuose, mokykloje, bet kur – tereikia interneto prieigos delniuke arba mobiliajame telefone. Pastaruoju metu itin išpopuliarėjus socialiniams tinklams, tapo aktuali asmeninės vaikų informacijos ir jų pačių apsauga, mat socialiniuose tinkluose skelbiamais duomenimis gali pasinaudoti ne tik draugai, bet ir piktavaliai.

2014 m. vasario 10-15 d. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje buvo vykdomas integruotas informacinių technologijų, psichologijos ir karjeros projektas „Kurkime geresnį internetą kartu“. Projekto tikslas – užtikrinti mokinių saugumą internete ir suteikti žinių apie galimus pavojus ir būdus jų išvengti. Projekto vykdytojai – informatikos mokytoja M. Gučienė, gimnazijos psichologė V. Guogienė ir karjeros koordinatorė A. Abramovičienė. Visą saugesnio interneto savaitę 7-10 klasių mokiniams vyko pamokos „Kurkime geresnį internetą kartu“. Pamokų metu buvo aptarti žalingos informacijos internete atvejai, skatinamas saugesnis mokinių naudojimosi internetu elgesys. Mokiniai ir jų tėvai buvo supažindinti su oficialia programos „Saugesnis internetas“ svetaine ir jos informacija, aktualijomis, naudingomis nuorodomis. Mokiniai atliko testą „Ar aš esu saugus internete?“ ir dalyvavo viktorinoje „Draugiškas internetas“ . Nemažai diskusijų ir teigiamų emocijų sukėlė Lietuvos vaikų „Garbingo elgesio internete“ kodekso aptarimas. Mokiniams labai patiko netradicinė pamoka „Kurkime geresnį internetą kartu“, kuri vasario 11 dieną buvo tiesiogiai transliuojama internetu iš Litexpo rūmų. Ją vedė „mokytojas“ Marijonas Mikutavičius. Na, o 10 klasių mokiniai laukia atvykstančių Barclays Technologijų Centro atstovų, kurie ves pamoką „IT darbo rinka ir karjeros galimybės joje“. Per etikos (mokytoja D. Voitechovič) ir žmogaus saugos (mokytojas V. Valeika) pamokas mokiniai diskutavo apie žmogaus saugumą internete, žiūrėjo filmus, atliko testus, prisiminė, jog, norint sveikai gyventi, reikia keisti darbo kompiuteriu įpročius – dažniau daryti pertraukėles, pajudėti ir pasimankštinti. Mokiniai pakartojo pratimus, skirtus įvairiems raumenims atpalaiduoti. 

Šiuolaikinėje visuomenėje vis dažniau pastebima priklausomybė nuo kompiuterio ir interneto. Gimnazijos psichologė V. Guogienė atliko mokinių ir tėvų apklausą bei analizę šiuo klausimu. Jos rezultatus, vasario 12 dieną pristatė mokinių tėvams.

Projekto vadovė

Informacinių technologijų mokytoja

Marija Gučienė


Integruotas etikos – tikybos – psichologijos ir informacinių technologijų projektas

„Ar lengva būti paaugliu?“

Paauglystė – pats sunkiausias ir sudėtingiausias iš visų amžiaus tarpsnių. Šiuo laikotarpiu vyksta anatominiai – fiziologiniai, socialiniai ir intelektiniai pokyčiai, stipriai pasikeičia gyvenimo ir veiklos samprata, paauglio socialinis vaidmuo. Taip pat formuojasi moralinės vertybės, pasikeičia atsakomybės, prasmės suvokimas, suaugusieji paaugliui pradeda kelti didesnius bei rimtesnius reikalavimus. Ši tema nagrinėjama per dorinio ugdymo (etikos, tikybos) pamokas. 7–8 klasių koncentre informacinių technologijų taikymo įgūdžių ugdymas orientuotas į integraciją su kitais ugdymo dalykais. Siekiant skatinti mokinius taikyti informacines ir komunikacines technologijas per etikos ir tikybos pamokas, buvo vykdomas integruotas tikybos-etikos-psichologijos-informacinių technologijų projektas „Ar lengva būti paaugliu?“. 

 

Per dorinio ugdymo (etikos, tikybos) pamokas gimnazijos psichologė V. Guogienė įvardino pagrindinius sunkumus, prieštaravimus, su kuriais susiduria paaugliai, apibūdino žmogaus raidos tarpsnių pagrindinius požymius. Per dorinio ugdymo pamokas mokytojos B. Stulgaitytė ir Š. Garlienė aiškino lytinio tapatumo svarbą. Mokiniai pasidalino savo įžvalgomis apie paauglystę, aptarė sąvokų „brendimas“ ir „vystymasis“ reikšmes. Per tikybos pamokas mokiniai skaitė apaštalo Pauliaus laiško Romiečiams ištraukas. Per etikos pamokas mokiniai skaitė, analizavo mąstytojų mintis apie žmogaus savikūrą ir savigriovą, diskutavo apie kiekvieno paauglio unikalumą ir vertę, atliko savianalizės testą „Kuo aš stipriausias?“. Vėliau mokiniai turėjo galimybę parodyti savo kūrybingumą, ieškojo įdomios informacijos apie paauglystę žiniatinklyje. Mokiniai, naudodamiesi informacinėmis technologijomis, rastą žiniatinklyje tinkamą informaciją argumentuotai atrinko ir sugrupavo. Padedant tikybos, etikos, informacinių technologijų mokytojams bei psichologei mokiniai kryptingai planavo MS POWER POINT pateikties rengimą ir pristatymą, taisė, tobulino (kas yra svarbu tiek ugdant įgūdžius, tiek lavinant pojūtį nebijoti klaidų bei pasitikėti savimi), bei kūrybingai pristatė parengtą darbą. Šio projekto metu mokiniams buvo sudarytos sąlygos, naudojantis šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, įgytas žinias ir mokėjimus panaudoti kryptingos veiklos įgūdžiams lavinti. Buvo vertinama kiekvieno mokinio individuali pažanga, o ne nustatomas visų mokinių žinių lygis. Pasibaigus projektui „Ar lengva būti paaugliu?“ buvo atrinkti geriausi mokinių darbai, kuriuos eksponavome parodoje.

Integruoti projekto vadovės:
Informacinių technologijų mokytoja M. Gučienė
Etikos mokytoja Š. Garlienė
Tikybos mokytoja B. Stulgaitytė
Psichologė V. Guogienė

Mokinių pažintis su LRT „virtuve“

Šiais laikais mokykla  turi ne tik suteikti vaikui žinių, bet ir išmokyti, kaip jas taikyti praktiškai. Vienas iš svarbiausių siekių yra išugdyti kūrybiškumo kompetenciją, suprantamą kaip gebėjimą originaliai, lanksčiai, tikslingai ir efektyviai mąstyti ir veikti. Dalyvavimas projekte ,,Kūrybinės partnerystės“  pakeitė ir mokinių, ir mokytojų požiūrį į ugdymo(si) procesą.  Jis tapo įdomesnis.

Vasario 6 dieną, vykdydami projektą,  turėjome galimybę susipažinti su LRT veikla. Kadangi mūsų kūrybos agentas Justas Rožėnas dirba Lietuvos radijuje, tai jis pakvietė 2a klasės mokinius ir mokytojus , dalyvaujančius projekte, pasisvečiuoti televizijoje, susipažinti su jos ,,virtuve“. Prie mūsų prisijungė ir kūrybos agentas Mindaugas Šulskus. Mokiniai lankėsi muziejuje, sužinojo apie pirmuosius televizijos gyvavimo metus, pamatė seniausią aparatūrą bei įrangą.  1957 m. balandžio 30 d. 19.45 val. transliuota pirmoji televizijos programa. Pirmosios laidos buvo matomos tik Vilniuje. Lietuvoje tuo metu buvo apie 30 televizorių, Ekskursijos  dalyviai pamatė pirmąją televizijos studiją, kurioje dabar filmuojama populiariausia laida vaikams „Gustavo enciklopedija“, taip pat lankėsi ir didžiojoje studijoje, ir kitose. Galėjo patys pamatyti, kaip yra ruošiamos žinių laidos, koks atsakingas yra operatorių darbas. Stebėjo, kaip yra įrašomas muzikinės grupės pasirodymas.  Kūrybos agentas J. Rožėnas pristatė Lietuvos radijo darbą, o Naujienų tarnybos direktorius  papasakojo apie tai, kaip šiuo metu yra aktualu neatsilikti nuo pasaulio naujienų, orientuotis jose, mokėti vertinti pateiktą informaciją. Gyvename čia ir dabar, todėl reikia žinoti, kas vyksta. Be to, informacijos srautai labai dideli, tad svarbu nepasiklysti. Mokiniai stebėjosi, kiek nedaug laiko turi žurnalistai pasiruošti savo laidai, mokėsi, kaip reikėtų kalbinti pašnekovą tiesioginiame eteryje, kad pokalbis klausytojams būtų įdomus. Ekskursijos pabaigoje mokiniai dalijosi įspūdžiais, o kūrybos agentas ir praktikas apibendrino šios veiklos tikslus.

Televizijos žiūrėjimas-  vienas iš mokinio laisvalaikio būdų, tik po ekskursijos tikimasi, kad tai bus ne vien tik filmų peržiūra, o ir publicistinių, žinių laidų stebėjimas.

Kuruojanti mokytoja
Žydrė Garlienė


Projektas „Sveikos gyvensenos“ ugdymas

2013/14m.m. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje vykdomas projektas „Sveikos gyvensenos ugdymas“. Projekto paskirtis – skleisti holistinį (visuminį) sveikatos suvokimą mokinių tarpe, prisidėti prie vaiko dvasinio, fizinio, psichinio, socialinio pajėgumo ir gerovės.

Pasaulinės sveikatos organizacijos vertinimu, apie 50-60 procentų sveikatos lemia žmogaus gyvenimo būdas, apie 20 – paveldimumas, apie 20-40 – gyvenimo aplinka (fizinė, emocinė, socialinė) ir apie 10- sveikatos priežiūros sistema. Todėl šiame projekte numatyta vykdyti prevencinį darbą. Projekte numatytomis  veiklomis (dalyvavimas sveikatingumo renginiuose, mokymų „Mokiniai-mokiniams“ organizavimas, informacinių parodų, paskaitų, pamokų ir akcijų apie sveiką gyvenimo būdą organizavimas, videofilmų peržiūra – aptarimas) siekiama iškelti sveikatos prioritetą vertybių sistemoje, formuoti su jos išsaugojimu ir stiprinimu susijusias vertybines orientacijas, diegti holistinį požiūrį į savo ir kitų sveikatą, išugdyti gyvenančią sveiką gyvenimo būdą, laisvą, kūrybingą, sąmoningą, atsakingą už savo veiksmus asmenybę. 

Š. m. lapkričio 20 dieną Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai dalyvavo rajoniniame konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“ ir laimėjo 1 vietą 7-8 klasių mokinių grupėje.

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje vyko protų kova– viktorina „Sveikatiada“, kurią organizavo biologijos mokytojai: Š. Garlienė ir V. Cicėnas. Konkursą stebėjo ir nugalėtojus apdovanojo Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aloyza Aglinskienė. 7c klasės mokinių komanda „Fruktozės“ laimėjo 1 vietą.

Š.m. kovo 25 dieną Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos komanda dalyvavo tarptautiniame vaikų, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai 2014“ II ture ir užėmė 4 vietą.

Projekto „Sveikos gyvensenos ugdymas“ vadovė
Šarūnė Garlienė

 


Trečiaisiais projekto metais „Kūrybinėse partnerystėse“ dalyvauja daugiausia mokyklų

 

Viso 97 Lietuvos mokyklos 2013 – 2014 mokslo metais dalyvaus „Kūrybinių partnerysčių“ projekte. Trečiaisiais projekto įgyvendinimo metais „Kūrybinės partnerystės“ išsiplečia į tris kūrybiško mokymosi programas.
Šiais mokslo metais prie „Kūrybinių partnerysčių“ prisijungia 45 ligi šiol projekte nedalyvavusios mokyklos. 26 jų pakviestos po birželį pasibaigusios nacionalinės atrankos, dar 19 mokyklų pakviesta iš rezervinio atrankos sąrašo.

Šalčininkų r. Dieveniškių ,,Ryto“ vidurinė mokykla, Širvintų „Atžalyno“ progimnazija, Širvintų r. Gelvonų vidurinė mokykla, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija, Vilniaus „Juventos“ gimnazija, Vilniaus Centro vidurinė mokykla,

 

Vilniaus r. Marijampolio vidurinė mokykla šiais mokslo metais startuoja „Tyrinėjančių mokyklų“ programoje 2013 -2014 m. m.

 

Trakų r. Lentvario M. Šimelionio gimnazija,  Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla, Vilniaus Barboros Radvilaitės pagrindinė mokykla, Vilniaus Licėjus, Vilniaus r. Kalvelių „Aušros“ gimnazija, Vilniaus r. Pagirių gimnazija,

 

Vilniaus S. Kovalevskajos vidurinė mokykla 2013 -2014 m. m. toliau gilinsis į kūrybišką mokymąsi „Pokyčių mokyklų“ programoje.

 

7 „Tyrinėjančių mokyklų“  ir 7 „Pokyčių mokyklų“ programose Vilniaus regione 2013 -2014 m. m. dalyvaujančias mokyklas kuruos Lietuvos edukologijos universitetas.

Pirmus metus projekte dalyvaujančios mokyklos, „Tyrinėjančių mokyklų“ programoje tyrinės savo mokymosi aplinką, ieškos, kaip mokinius sudominti ir paskatinti mokytis, bendradarbiauti, imtis atsakomybės ir iniciatyvos. Integruotos, kūrybiškos pamokos drauge su kūrėjais vyks nedidelėse moksleivių grupėse ar klasėse.

Antrus ir trečius metus tęsiančios kūrybiško mokymosi projektus mokyklos šiemet dalyvauja dviejose programose – „Pokyčių mokyklų“, kuri vienija apie šimtą moksleivių bei mokytojų ir naujojoje – „Tyrinėjančių mokyklų kubu“ (TM3) programoje, apimančioje vieną klasę ar grupę moksleivių. Abiems šioms programoms būdinga tai, kad projekto metu mokyklos pritaiko „Kūrybinių partnerysčių“ sukurtą ir įdiegtą įsivertinimo metodiką – Kūrybinės mokyklos raidos modelį bei įsteigia mokytojų klubus.

„Mokytojų klubo idėja kilo iš poreikio paskatinti mokytojus aktyviau įsitraukti į „Kūrybinių partnerysčių“ projektą, padrąsinti juos taikyti kūrybiško mokymosi metodus kasdieniame savo darbe, dalintis gerąja patirtimi su kolegomis, padėti vieni kitiems įveikti iškylančius iššūkius ir diegti atvirumo bei refleksijos kultūrą mokykloje. Tikimės, kad tokie kūrybiškų mokytojų klubai išliks ir užtikrins kūrybiško mokymosi tvarumą“, – sakė „Kūrybinių partnerysčių“ projekto Mokyklų grupės vadovė Živilė Kubilienė.

Pasak pašnekovės, naujojoje „Tyrinėjančių mokyklų kubu“ programoje šiais mokslo metais dalyvauja 15 mokyklų, o „Pokyčių mokyklų“ programoje projektinę veiklą tęsia 37 mokymosi įstaigos.

Visas 2013 – 2014 mokslo metais „Kūrybinėse partnerystėse“ dalyvaujančių mokyklų sąrašas skelbiamas projekto svetainėje internete www.kurybinespartnerystes.lt

Apie „Kūrybines partnerystes“

„Kūrybinių partnerysčių” programa Lietuvoje įgyvendinama pirmą kartą sėkmingos to paties pavadinimo programos, veikiančios Jungtinėje Karalystėje, pagrindu. 2011–2014 metais programoje dalyvaus daugiau kaip 4000 mokinių iš 100 Lietuvos mokyklų. Projektas vykdomas Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva, iš dalies remiamas Europos socialinio fondo. Projektą „Kūrybinės partnerystės“ įgyvendina Ugdymo plėtotės centras.

www.kurybinespartnerystes.lt

 

       

   


 

 

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos
3a klasės mokinė Evelina Mamiūnaitė

 

Muzika pakyli virš kasdienybės

           „Muzika, ypač klasikinė, padeda žmogui išgyventi net sunkiausias akimirkas…“- šie Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus, žymaus pianisto Petro Geniušo žodžiai, ištarti gegužės 15 d. vykusiame projekto „AKIM“ (Aukštosios kultūros impulsai mokykloms) renginyje, privertė suklusti ir netrukus tuo patikėti. Gera muzika užburia, atitolina nuo kasdienybės problemų, pakyli aukščiau. „Muzika, – kaip sakė M.K. Čiurlionis, – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melą, nedorybes, pavydą, neapykantą.“ Iš tikrųjų retai šiuolaikinis nuolat skubantis žmogus apie tai susimąsto, o dar rečiau nueina į gerą koncertą ar namie pasiklauso klasikinės muzikos.
Visi: mokytojai, mokiniai, tądien dalyvavę susitikime, pajuto muzikos galią, buvo pakerėti jos nežemiškų burtų.
Petras Geniušas mūsų gimnazijoje visada laukiamas ir be galo brangus svečias dar ir dėl to, kad yra profesoriaus Zigmo Žemaičio, pirmojo direktoriaus ir gimnazijos įkūrėjo, vaikaitis. Pianistas visus nustebino savo paprastumu, nuoširdumu, maloniai bendravo su mokiniais ir mokytojais. Svečias pasakojo, jog gimė muziko ir dailininkės šeimoje Vilniuje. Kadangi nuo mažens girdėjo muziką, matė grojančius žmones, nekilo kitokių minčių, neįsivaizdavo, kad galima veikti ką nors kita. Lankė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, penktoje klasėje, kai reikėjo rinktis dailę, vasarą susižavėjo grojimu ir… metė piešimą. Studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Jurgio Karnavičiaus klasėje, vėliau Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje. Pianistas akcentavo, kad labai didelę įtaką jam turėjo studijos Maskvoje, legendinės pedagogės Veros Gornostajevos pamokos. „Genialioji Gornostajeva išsiskyrė ypatingu griežtumu, perfekcionizmu (jos žiauriai bijojome) ir gebėjimu motyvuoti, sudominti, padrąsinti studentus. Įvykdavo savita transformacija: įkrenti, pedagogė tave sunaikina, bet paskui prikelia, parodo tavo silpnumą ir kartu tavo jėgą. Iki šiol, dirbdamas pedagoginį darbą, diskutuoju su Gornostajeva“, – viename interviu sakė Petras Geniušas.
Susitikimo metu jauniesiems žiūrovams smalsu buvo sužinoti daug ką, todėl nesivaržydami klausė svečio, kokie mokomieji dalykai labiausiai patiko, ar pats kuria muziką, kurių kompozitorių muziką mieliau renkasi, kuo skiriasi Lietuvos ir užsienio šalių žiūrovai. Atsakymai buvo išsamūs, muzikas stengėsi paaiškinti kiekvieną detalę. Tai rodo jo begalinę erudiciją, pagarbą, dėmesį kiekvienam, su kuriuo bendrauja. Paklaustas, kiek laiko praleidžia grodamas, sakė, kad labai daug. Nežiūri televizoriaus, pagrindines naujienas sužino bendraudamas su žmonėmis, šiek tiek laiko skiria buičiai, o visas laisvalaikis yra grojimas. Įdomiausia buvo stebėti Petrą Geniušą grojantį: susitikimo metu atliko F. Listo, Manuel de Falla y MATHEU, S. Prokofjevo kūrinius. Čia jis – tikras virtuozas, pirštai, rodos, patys bėgioja pianino klavišais. Daugelis iš mūsų klausydamiesi pajuto po kūną bėgiojančius šiurpuliukus – taip magiškai veikia žmogų gera muzika.
Petras Geniušas praskaidrino gimnazijos kasdienybę, įnešė šviesos ir džiaugsmo, suvokėme, kad menas tikrai gali padaryti žmogų laimingą. Po susitikimo svečias su visais AKIM projekto dalyviais mielai nusifotografavo prie gimnazijos antro aukšto fojė esančio jo senelio, profesoriaus Zigmo Žemaičio bareljefo. 

 

 

 

 


 

Projektas „T-klasė“

 

8a klasė įsiliejo į dalyvavimą projekte „T-klasė“, kurio tikslas – įtraukti tėvelius į mokyklos bendruomenės veiklą ugdant vaikus.

 

 

2013m. balandžio 25 dieną į 8a klasės valandėlę atėjo I. Markevičiūtės mama, Solveiga Matukienė. Ji mokiniams vedė profesinio informavimo pamoką apie pardavėjos profesiją. Ingridos mama demonstravo skaidres „Pardavėjos (-o) profesija“, pasakojo apie savo darbą ir verslą. Vėliau mokiniai uždavė įdomių klausimų apie pardavėjos darbo subtilybes ir sulaukė išsamių atsakymų. Pamokoje buvo pateiktų daug gyvenimiškų situacijų iš kurių galima suprasti, kad pardavėjos darbas nėra toks lengvas kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Ši pamoka mokiniams labai patiko, džiaugėmės sužinoję daugiau apie šią profesiją iš pirmų lūpų. Tikimės daugiau tokių pamokų…

 

Informaciją parengė 8a klasės mokinės:
Ingrida Markevičiūtė, Emilija Saulytė
Kl. auklėtoja:
Šarūnė Garlienė

 


„Atgaja“ –tėvams, vaikams ir mokyklai

Sausio mėnesį finišuoja 2012-2013 metais Lietuvos mokyklose vykdomas projektas „T-klasė“. Raidė „T“ reiškia „Tėvų“. Projekto tikslas – skatinti tėvus aktyviau įsitraukti į mokyklos gyvenimą. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija, viena iš šešiolikos Lietuvos mokyklų, dalyvauja minėtame projekte, ieško formų ir galimybių bendrauti, bendradarbiauti su tėvais, įtraukti juos į ugdymo procesą mokykloje. Visiems suprantama, kad mokyklos bendruomenę sudaro mokiniai, pedagogai ir tėvai. Tačiau dažnai tėvai jaučiasi tik kaip stebėtojai. Mokyklos tėvų bendruomenės kūrimas – pagalba mokytojui, užnugaris mokiniui, prasmingas ir turiningas laikas patiems tėvams.

Mūsų gimnazijos etnokultūros būrelis „Atgaja“ dalyvauja iniciatyvoje įtraukti tėvus į neformalųjį ugdymą kartu su vaikais. Su gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui D.Jasiulioniene, koordinuojančia projekto vykdymą gimnazijoje, pareiškėme norą dalyvauti iniciatyvoje ir iš projekto lėšų buvo nupirktos priemonės būrelio įsteigimui. Pirmąjį užsiėmimą organizavome Švenčionių Nalšios muziejaus etnokultūros salėje, kur mus maloniai priėmė muziejaus direktorė A.Šekštelienė ir Rūtos bei Urtės mama, tautodailininkė audėja Inga Kujalienė. Būrelio mergaitės kartu su mamomis išgirdo apie pačias seniausias vytines juostas, kurioms vyti nereikia sudėtingų priemonių, tačiau būtinas kruopštumas, įgūdžiai ir didelės laiko sąnaudos. Prisiminėme, kaip mūsų protėviai ilgais žiemos vakarais, atitrūkę nuo žemės ūkio darbų viską, kas reikalinga, susikurdavo savo rankomis, o svarbiausia – dirbdami atrasdavo laiko bendravimui, dainoms, pasakojimams. Taip tautosaka perduota iš kartos į kartą. Mes taip pat džiaugėmės buvimu kartu, įdomiu mamos Ingos pasakojimu, juostų pristatymu. Sužinojome apie tradicinius spalvų derinius, vėrimo būdus, išmokome suverti siūlus į korteles. Kiekviena šeima nuvijo po juostą ,gavo dovanų vijimo korteles ir, regisi, užsidegė noru toliau tobulinti įgūdžius. Archajiška etnokultūros salės atmosfera traukte traukė, todėl neskubėjome skirstytis. Tiek vaikai, tiek ir mamos džiaugėsi pabuvę kartu, sužinoję ir išmokę naujų dalykų, pasidalinę patirtimi. Planuojame tęsti šią iniciatyvą. Gavėnios laikotarpiu susitiksime tradicinių karpinių pamokėlėje ir margučių marginimo vašku užsiėmime. Tikiuosi, projekto „T-klasė“ veikla nesibaigs, o vystysis ir plėsis toliau, įtraukdama vis daugiau bendruomenės narių į prasmingą ir įdomią veiklą, naudingą mums ir mūsų vaikams.

Švenčionių Zigmo Žemaičio

gimnazijos dailės mokytoja,

etnokultūros būrelio „Atgaja“ vadovė

Jūratė Vitkauskienė

 


 

Mokytojų, mokinių ir tėvų partnerystė – būtina mokyklos gyvavimo sąlyga

Mokykla ir šeima siekia bendrų tikslų, iš kurių svarbiausias- išugdyti jauną kūrybingą asmenybę, savo šalies patriotą. Tėvų įsitraukimas į mokyklinę vaiko veiklą daug prisideda prie atžalos sėkmės. Jau antrus metus Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija dalyvauja projekte     ,,T-klasė”, kurio tikslas yra sutelkti visus mokyklos bendruomenės gyvenimo dalyvius: mokytojus, mokinius ir jų tėvus, ir didinti jų tarpusavio supratimą per įvairias veiklas.

Gimnazijoje vyksta daug renginių, kuriuose dalyvauja visi bendruomenės nariai. Pamoka daug įdomesnė, kai ją veda ne mokytojas, o tėvelis ar mamytė. 1a gimn. klasės mokiniai mokėsi šokti Kamilės mamos Jolantos Razmienės choreografijos pamokoje „Linijiniai šokiai“. 6a klasės mokiniai kartu su Domilės mamyte Asta Matuškevičiene per technologijų pamokas iškepė šventinį tortą, o 7c klasės mokiniai technologijų pamokoje, vadovaujami Alekso mamytės Anos Marmienės,  gamino adventinius sumuštinius. Pamokų metu mokiniai susipažino ir su  senoviniais lietuvių amatais . Etnokultūros būrelio „Atgaja“ nariai Švenčionių Nalšios muziejuje, padedami Rūtos mamytės Ingos Kujalienės,  išmoko rišti senovines lietuviškas juostas. Užsiėmime dalyvavo ir kitos būrelio narių mamos. Berniukams ypač patiko klausytis 6c klasės mokinės Estelos Nikitinos tėvelio, kuris  klasės valandėlės metu papasakojo apie savo darbą Geležinio vilko brigados pėstininkų padalinyje. Labai naudingos mokiniams yra ekskursijos į tėvų darbovietes. VšĮ „Švenčionių rajono ligoninės“ akių ligų kabinete 7c kl. mokiniai buvo supažindinti su kabinete esančia aparatūra, atliekama diagnostika. Šios klasės mokinės Eisvinos mamytė Anžela Čapskienė išsamiai papasakojo apie dažniausiai pasitaikančias akių ligas, patikrino mokinių regėjimą, perspėjo apie pavojų ilgai sėdint prie kompiuterio. Švenčionių viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Laima Strakšienė 6 klasių mokinius supažindino su bibliotekos darbo specifika, pristatė skaitomiausias vaikų knygeles, o Švenčionių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai demonstravo gaisrų gesinimo techniką, pasakojo apie šios profesijos ypatumus. Mokytojai, mokiniai ir jų tėveliai bendrai dalyvauja ir kultūrinėje veikloje.

Štai ir gruodžio 20 dienos popietę gimnazijos bendruomenė rinkosi į Advento vakaronę pabendrauti, įprasminti šventinį laikotarpį būnant kartu. Adventas – ypatingas metas, kada susimąstoma apie nuveiktus darbus, kada norima padėkoti kartu buvusiems, padėjusiems, kai galima atsiprašyti, jei esame ką padarę ne taip, pasistengti padaryti ko nesuspėjome per metus. Ypatingą vakaronės nuotaiką sukūrė maloni širdžiai tarmiška vedėjų – mokytojo  Kazimiero Pranskaus ir direktorės pavaduotojos Daivos Jasiulionienės – šnekta, priminusi, kad esame tikri rytų aukštaičiai vilniškiai. Sava Linkmenų krašto tarme bendruomenę pasveikino ir jaukių švenčių linkėjo gimnazijos direktorė Danutė Čepulienė. Advento vakaronė gimnazijoje jau tapusi tradicija, tačiau organizatoriai randa kuo nustebinti. Naujai susikūrusi  netradicinio folkloro grupė „Atgaja” (vadovė J. Vitkauskienė)  sužavėjo senąja dainavimo tradicija, minė mįsles, o folkloro ansamblis ,,Aušrela“  ( vadovas K. Pranskus) kvietė kartu dainuoti liaudies dainas, pasivaržyti pasakorių rungtynėse, kur  Andriui Navickui, 6c kl. mokinės tėčiui, šmaikštumu nė kiek nenusileido mūsų aštuntokas Deividas. Adventas- paslaptingas laikas, todėl ypač daug buvo buriama, norint sužinoti, kas laukia kitais metais. Vakaronėje mielai būrėsi ir jaunesni, ir senesni: vieni džiaugėsi ateinančiais metais susirasią porą, o kiti, metę batą į duris, turės apsilankyti svečioje šalyje. Ratelių eiti ir žaidimus žaisti pamokė ,,Aukštaitijos“ ansamblio šokėjai (vadovė J. Razmienė). Tiek vaikai, tiek suaugę, praskaidrinę sielas, pripildę savo širdis gerumo, nupynė bendrą vainiką, o šventiniai sveikinimai bei linkėjimai lyg angelai aplankė buvusius kartu šv. Kalėdų rytą.

Tikimės, kad įdomiai ir naudingai praleistas laikas paskatins tėvelius dažniau praverti mokyklos duris. Bendravimas, buvimas kartu mažina atotrūkį  ir susvetimėjimą tarp gimnazijos bendruomenės narių. O šeima ir mokykla  juk yra dvi svarbiausios vaiko ugdymo institucijos. Advento vakaronės nuotraukas (autorius Virgilijus Cicėnas) galima peržiūrėti e. adresu https://picasaweb.google.com/108914009673415512157/AdventoPopiete 

Žydrė Garlienė,

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos

lietuvių kalbos mokytoja


Vaizdai iš susitikimo su tautodailininke Audrone Lampickiene


Susitikimas su Gerimantu Statiniu

Gimnazijoje įvyko dar vienas projekto „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ renginys. Jį vedė žurnalistas, rašytojas, Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių ir pramogų klubo pirmininkas Gerimantas Statinis. Jis groja „Trimito“ orkestre, dėsto muzikos mokykloje, keliauja, rašo knygas, kuria dokumentinius filmus ir, nors ir keista, spėja visur.

Susitikimas su šiuo įdomiu žmogumi prabėgo lyg kelios minutės, nes svečias apie keliones, darbą, gyvenimą pasakojo entuziastingai, įdomiai, skatino visada žvelgti į priekį. Ypač įsiminė Gerimanto Statinio žodžiai, jog galima matyti akimis, protu bei širdimi, o kai viską sujungi, tuomet gali daug ką suprasti ir pasiekti. Šios energingos asmenybės gyvenimas primena nesustabdomą ratą – pasakodamas apie save žurnalistas neminėjo, jog nori atsipūsti, pailsėti. Viename interviu jis yra sakęs, jog buvimas gamtoje jam ir yra geriausias poilsis.

Susitikime turėjome galimybę pavartyti neseniai išleistą Gerimanto Statinio knygą „G. Akstino viršūnė. Senojo ledkirčio istorijos“, kuri skirta Gediminui Akstinui ir Lietuvos alpinizmo 50-mečiui. Be galo įdomu buvo stebėti ir vieną iš žurnalisto sukurtų dokumentinių filmų apie žymius mūsų krašto alpinistus. Klausaisi jų pasakojimo ir junti, jog tai žmonės fanatikai, idealistai, dėl svajonės pasiryžę paaukoti gyvybę, išdrįsę susigrumti su gamta.

Susitikimas su šia, nepabijosiu pasakyti, išskirtine asmenybe paliko nemažai malonių įspūdžių ir privertė apie daug ką susimąstyti. Kai pabaigoje Gerimantas Statinis paklausė, ar teko kam nors būti kalnuose, atsakėme, jog tai tik vietinės reikšmės kalnai Lietuvoje. Kas žino, gal šis renginys pažadino kurio nors dalyvio širdyje troškimą pamatyti tikruosius kalnus. Tikėkime, jog tas troškimas kada nors virs realybe.

Rasa Jasiulionytė, 3c klasės mokinė


 Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos

3a klasės mokinė

Evelina Mamiūnaitė
Aukštosios kultūros impulsai pasiekė gimnaziją
Lietuvos meno kūrėjų asociacija 2010 metais laimėjo LR švietimo ir mokslo ministerijos paskelbtą neformaliojo švietimo plėtros Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose idėjų konkursą ir 2011 metų rugpjūčio 4 d. su Europos socialinio fondo agentūra pasirašė projekto „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ finansavimo ir administravimo sutartį, kuri įgalino šio projekto įgyvendinimą. Projekto tikslas – mokyklų bendruomenių atskirties nuo kultūros proceso mažinimas. Tikslingas ir nuoseklus aukštosios kultūros ir jos kūrėjų atėjimas į Lietuvos mokyklas atveria platesnį kultūros suvokimą, kelia mokinių kultūrinį ir pilietinį sąmoningumą ir skatina pačius įsijungti į kultūros procesą. Projekte dalyvauja 600 mokyklų visose Lietuvos savivaldybėse. 240 menininkų iš 11-os meno sričių: architektai, muzikai, rašytojai, kompozitoriai, dailininkai, tautodailininkai, fotomenininkai, kinematografininkai, literatūros vertėjai, teatralai, žurnalistai – vyksta į mokyklas, veda netradicines pamokas, vadovauja kūrybinėms dirbtuvėms. Džiaugiamės, kad mūsų gimnaziją taip pat pasiekė projektas „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“. Jau įvyko du susitikimai – gimnazijoje viešėjo vertėja, poetė Zita Mažeikaitė – Sajienė ir poetas, Nacionalinės premijos laureatas Aidas Marčėnas.
Vertėja Zita Mažeikaitė – Sajienė daug pasakojo apie savo mokymosi metus (vokiečių kalbos ir literatūros studijas Vilniaus bei Greifsvaldo universitetuose). Vėliau ji savarankiškai mokėsi švedų kalbos ir tai buvo kelias į sėkmingą ir perspektyvią ateitį. Zita Mažeikaitė išleido keletą poezijos rinkinių, bet labiausiai ji žinoma kaip vertėja (išvertė kelias knygas iš vokiečių kalbos, tarp jų Hermano Hesės romaną „Stepių vilkas“, ir nemažai knygų iš švedų kalbos). Šiuo metu poetei vertėjavimas yra ne tik daug kantrybės reikalaujantis darbas, tačiau ir didelė gyvenimo dalis. Viešnia pasakojo apie atsakomybę bei užplūstančias emocijas išvertus knygą. „Kadangi vaikų neturiu, knygos man kaip vaikai. Verčiant tenka ir paverkti, ir paliūdėti, ir pasidžiaugti…“ – atviravo Zita Mažeikaitė. Kalbėdama apie vertėjavimą, ji užsiminė, kad iš pradžių buvo nelengva, tačiau pavyko surasti įdomių autorių – T. Lindgreną, I. Bergmaną, P.O. Enkvistą ir kt. Klausydamiesi viešnios supratome, kad ji labai stipri, atkakliai siekia užsibrėžtų tikslų. Zita Mažeikaitė – Sajienė padovanojo savo poezijos, vertimų iš švedų kalbos, taip pat rašytojo K. Sajos (savo vyro) knygų bibliotekai ir lietuvių kalbos kabinetui.
Šiuolaikinis lietuvių poetas, kritikas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, Nacionalinės premijos laureatas Aidas Marčėnas visiems gerai žinomas. Jis išleido nemažai poezijos rinkinių, paskelbė daug eseistinių lietuvių literatūros apžvalginių ir kritinių straipsnių. Susitikimo metu įsitikinome, jog tai labai įdomi, spalvinga asmenybė. Aidas Marčėnas kalbėjo apie šiuolaikinę poeziją, kuri prasideda nuo Henriko Radausko, skaitė savo eilėraščius ir atsakė į mokinių užduotus klausimus. Paklaustas, kada ateina kūrybinis įkvėpimas, ar tam reikia ypatingos erdvės, poetas atviravo, jog kai kurios knygos gimė plaukiojant baseine („ateina mintis, grįžęs visa tai užrašai“). Svečias pasakojo apie tai, kad nemažai laiko (ypač vasarą) praleidžia sodyboje Ignalinos rajone. Kaimo tyla, miškų didybė, net paprasčiausios buitinės situacijos pažadina kūrybinę mintį. Aidas Marčėnas akcentavo, kad kūryba nėra lengvas procesas, reikia daug dirbti, tenka ilgai taisyti sukurtą tekstą. Mokiniams buvo įdomu, kaip gimė eilėraščių rinkinių pavadinimai, pavyzdžiui, „Vargšas Jorikas“, „Šulinys“, „Dėvėti“, o daugiausia klausinėjo apie neseniai pasirodžiusį dvyliktąjį eilėraščių rinkinį „Ištrupėjusios erdvės“. Visą rinkinį sudaro tik lakoniškosios tankos, tam tikra jų sistema. Poetas pasakojo, jog tanka – iš Japonijos kilusios trumposios nerimuotos poezijos žanras, turintis aiškiai apibrėžtą struktūrą: penkios eilutės, sudėtos iš 5-7-5-7-7 skiemenų. Tuo tarpu lietuviams galbūt geriau žinomo haiku žanro eilėraščio struktūra yra trys eilutės iš 5-7-5 skiemenų. Tačiau ne eilučių ar skiemenų skaičius svarbiausias tankai, o jos sąskambių dermės. Penkiomis neilgomis eilutėmis atskleisti svarbią mintį, manyčiau, reikia aukščiausio meistriškumo. Norėjosi dar daug ko paklausti kūrėjo, bet vieni neišdrįso, kitiems neliko laiko tai padaryti. Poetas pažadėjo pavasarį į gimnaziją užsukti dar kartą.
Jau įvykę du susitikimai rodo, kad projektas „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ tikrai labai naudingas ir reikalingas ypač tiems, kurie gyvena toliau nuo didžiųjų miestų, turi mažiau galimybių pabendrauti su įvairių sričių menininkais. Lapkričio mėnesį gimnazijoje viešės žurnalistas Gerimantas Statinis ir tautodailininkė Audronė Lampickienė, dar vėliau sulauksime dailininko Vinco Matonio, muziko Petro Geniušo, teatro meno kūrėjų Vaivos Mainelytės, Algimanto Butvilo, Ramučio Rimeikio.

Projektas „Mobilioji bioklasė“

Spalio 11 d. mūsų gimnaziją aplankė „Mobilioji bioklasė“. Tai po mokyklas keliaujanti moderni laboratorija, kuri pristato ir supažindina su biomokslų laimėjimais. Projektą įgyvendina Vilniaus universitetas kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific“. Padedami studentų ir tyrėjų, mokiniai išmoko dirbti su automatinėmis pipetėmis, atliko eksperimentus su DNR naudodami moderniausius polimerazinės grandininės reakcijos (PGR), elektroforezės ir kitus molekulinio tyrimo metodus. Buvo smagu vienai dienai įsijausti į mokslininko vaidmenį. Įgytos žinios ir įgūdžiai padės mokiniams apsispręsti renkantis ateities profesiją.

Projekto akimirkas užfiksavo biologijos mokytojas Virgilijus Cicėnas.

Chemijos mokytoja Virginija Cicėnienė

 


Projektas „Ugdymas karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame ugdyme ir profesiniame mokyme“

   Karjeros valdymui reikalingas kompetencijas būtina pradėti formuoti jau bendrojo ugdymo mokyklose, siekiant, kad karjerai svarbius sprendimus dėl tolimesnių studijų ar darbo pasirinkimo po mokyklos baigimo mokiniai priimtų pakankamai gerai pažindami save, darbo bei mokymosi pasaulį, žinodami savo tolimesnio gyvenimo bei karjeros planus. Todėl šiais mokslo metais mokykloje bus vykdomas projektas „Ugdymas karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame ugdyme ir profesiniame mokyme“ . Gebėjimas mokiniui orientuotis chaotiškame, nuolat kintančiame, globaliame šiuolaikiniame darbo pasaulyje, daryti tinkamus karjeros pasirinkimus ir juos sėkmingai realizuoti – nelengva užduotis, reikalaujanti sistemingo karjeros kompetencijų ugdymo. Projektas padės asmeniui mokytis: pažinti save (savo interesus, vertybes, gabumus, asmenines savybes, kompetencijas); įsivertinti savo stipriąsias bei tobulintinas puses; tyrinėti karjeros galimybes; nuolat atnaujinti darbui reikalingas žinias bei gebėjimus; priimti karjeros sprendimus; kurti bei įgyvendinti karjeros planus.

Asta Abramovičienė Karjeros koordinatorė


„Mokyklų tobulinimo programos plius“ projektai

Gimnazija dalyvauja ES Mokyklų tobulinimo programos projektuose „Bendrojo lavinimo mokyklų modernizavimas“  ir „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“. Įgyvendinant projektą “Bendrojo lavinimo mokyklų modernizavimas”, t.y. per 2009-2012 metus gavome priemonių už 97772,29 Lt. Jos skirtos mokytojų darbo vietų modernizavimui ir yra sėkmingai naudojamos. Projekto „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“ įgyvendinimo pirmajam etapui skirta 197925 Lt., antrajam etapui 58226.41Lt.. Trečiajame etape nedalyvaujame. Jau pilnai aprūpinti muzikos, dailės kabinetai  mokymo priemonių ir įrangos komplektais. Fizikos, chemijos, biologijos ir technologijų kabinetams skirtų priemonių dalis jau yra gauta, o dalis pasieks mus šių mokslo metų pabaigoje.  Tai tikrai ženkliai pagausino gimnazijos turimus materialinius resursus.

Projektas: Bendrojo lavinimo mokyklų modernizavimas

Pirmasis pirkimas (2009-12-18 – 2010-01-26) Mūsų gimnazijai paskirti 2 įrangos ir baldų komplektai:

  • Stacionarusis kompiuteris „Lenovo ThinkCentre M58“,  6vnt., 15015,42Lt.;
  • Nešiojamasis kompiuteris „HP 6730b“, 8vnt., 19734,96Lt.;
  • Daugiafunkcinis kopijavimo aparatas, 2vnt., 2594,2Lt.
  • Projektorius „Casio XJ-S32“ ir dokumentų kamera „AverVision CP-300“, 2vnt., 6483,12Lt.;
  • Baltoji lenta „Mobile reversible board“, 2vnt., 1339,94Lt.;
  • Interaktyvioji lenta, 2vnt., 11009,88Lt.;
  • Vėžimėlis kompiuterio procesoriui, 6vnt., 71,4Lt.;
  • Kompiuterinis-rašomasis stalas, 12vnt., 1299,48Lt.;
  • Pertvara, 6vnt., 142,8Lt.;
  • Įstaigų darbo kėdė, 12vnt., 2327,64Lt.;
  • Šoninė spintelė, 12vnt., 3441,48Lt.;

Iš viso 63460,32 Lt. Antrasis pirkimas (patvirtinta 2010-04-08)

  • Daugiafunkcinis spausdinimo aparatas “Brother DCP8070D” su priedais,  1536.7 Lt ( 2 vnt * 768.35Lt )
  • Kompiuterinis rašomasis stalas Nr. 1,  413.82 Lt ( 2 vnt * 206.91Lt )
  • Kompiuterinis rašomasis stalas Nr. 2,  457.38 Lt ( 2 vnt * 228.69Lt )
  • Projektorius Nr.1 „EPSON EB-X9“,  1875.5 Lt ( 1 vnt * 1875.50Lt )
  • Projektorius Nr.2 „BENQ MX810ST“, 2178 Lt ( 1 vnt * 2178.00Lt )
  • Stacionarus kompiuteris „HP 6005 Pro MT“,  21801.78 Lt ( 7 vnt * 3114.54Lt )

Viso: 28263.18 Trečiasis pirkimas  (patvirtinta 2011-04-20)

  • Kompiuterinis rašomasis stalas Nr. 1,  210.54 Lt ( 1 vnt * 210.54Lt )
  • Nešiojamas kompiuteris Nr.2 „HP ProBook 6555b Notebook PC“,  2625.7 Lt ( 1 vnt * 2625.70Lt )
  • Stacionarus kompiuteris „Lenovo ThinkCentre M91p Eco Ultra Small-uSFF (0266)“,  3212.55 Lt ( 1 vnt * 3212.55Lt )

Viso: 6048.79

Projektas: Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra

1pirkimas (patvirtinta 2009-05-26)

  • Biologijos mokymo priemonių ir įrangos komplektas (mažasis) 10010.42 Lt ( 1 vnt * 10010.42Lt )
  • Chemijos mokymo priemonių ir įrangos komplektas (didysis) 44138 Lt ( 1 vnt * 44138Lt )
  • Dailės mokymo priemonių ir įrangos komplektas (didysis) 41210.93 Lt ( 1 vnt * 41210.93Lt )
  • Fizikos mokymo priemonių ir įrangos komplektas (didysis) 47784.11 Lt ( 1 vnt * 47784.11Lt )
  • Muzikos mokymo priemonių ir įrangos komplektas (mažasis) 29496.17 Lt ( 1 vnt * 29496.17Lt )
  • Tekstilės ir aprangos technologijų mokymo priemonių ir įrangos komplektas (mažasis) 25285.37 Lt ( 1 vnt * 25285.37Lt )

Viso: 197925 Lt. 2 pirkimas (patvirtinta 2011-02-11)

  • Gamtamokslinio kabineto demonstracinio stalo dalis Nr. 3 1766.6 Lt ( 2 vnt * 883.30Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto demonstracinio stalo dalis Nr. 5 1127.72 Lt ( 2 vnt * 563.86Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto mokinio kėdė 602.58 Lt ( 2 vnt * 301.29Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto uždara spinta 1195.48 Lt ( 2 vnt * 597.74Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto uždara spinta su įstiklintomis durimis 4813.38 Lt ( 6 vnt * 802.23Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto uždara metalinė spinta su įstiklintomis durimis 1312.85 Lt ( 1 vnt * 1312.85Lt )
  • Gamtamokslinio kabineto uždara metalinė saugojimo spinta 2042.48 Lt ( 2 vnt * 1021.24Lt )
  • Mikroskopas ‘BM2000D’ su mikroskopine kamera 2545.84 Lt ( 1 vnt * 2545.84Lt )
  • Mikroskopas mokiniui „XSP-26“ 1442.32 Lt ( 4 vnt * 360.58Lt )
  • Mikroskopinių preparatų rinkinys mokytojui 226.27 Lt ( 1 vnt * 226.27Lt )
  • Mikroskopinių preparatų rinkinys mokiniui 101.64 Lt ( 2 vnt * 50.82Lt )
  • Biologijos priemonių rinkinys „3B scientific Biology toolkit“ 2420 Lt ( 2 vnt * 1210.00Lt )
  • Rinkinys klasei 5074.74 Lt ( 1 vnt * 5074.74Lt )
  • Cheminių medžiagų rinkinys 1680.69 Lt ( 1 vnt * 1680.69Lt )
  • Jutiklių su priedais rinkinys 2145.33 Lt ( 1 vnt * 2145.33Lt )
  • Molekulių modeliai 146.41 Lt ( 1 vnt * 146.41Lt )
  • Degimo krosnelės „SNOL 45/1200“ lentynėlių ir stovelių rinkinys 440.44 Lt ( 1 vnt * 440.44Lt )
  • Dailės reikmenų ir įrankių rinkinys 1321.32 Lt ( 2 vnt * 660.66Lt )
  • Molbertas su piešimo lenta 980.1 Lt ( 9 vnt * 108.90Lt )
  • Darbų eksponavimo įrangos rinkinys 180.29 Lt ( 1 vnt * 180.29Lt )
  • Dailės pamokoms skirtas stalas 554.18 Lt ( 1 vnt * 554.18Lt )
  • Grafikos kūrimo kompiuterinė programa „CorelDRAW Graphics Suite X5 Education License“ (6 vietų licencijos) (LCCDGSX5MULAC) 1353.99 Lt ( 1 vnt * 1353.99Lt )
  • Vaizdo ir garso įrašų, nuotraukų montavimo kompiuterinė programa „Pinnacle Studio HD 14“ (6- vietų licencija) 951.06 Lt ( 1 vnt * 951.06Lt )
  • Laidų rinkinys 254.1 Lt ( 3 vnt * 84.70Lt )
  • Maisto ruošimo rinkinys (didysis) 3775.2 Lt ( 1 vnt * 3775.20Lt )
  • Virtuvinis kombainas „Philips HR 7766“ 729.63 Lt ( 1 vnt * 729.63Lt )
  • MIDI klaviatūra „ROLAND A-300PRO-R“ 860.31 Lt ( 1 vnt * 860.31Lt )
  • Mikšerinis pultas įrašymui „YAMAHA EMX5016CF“ 3448.5 Lt ( 1 vnt * 3448.50Lt )
  • Mikšerinis pultas „YAMAHA MG166CX-USB“ 1633.5 Lt ( 1 vnt * 1633.50Lt )
  • Skudučių rinkinys 423.5 Lt ( 1 vnt * 423.50Lt )
  • Mikrofonas „ICM I-58“ 326.7 Lt ( 6 vnt * 54.45Lt )
  • Muzikos kūrimo kompiuterinė programa „MAGIX Music Maker 16 Premium“ (5-vietų licencija) 1501.61 Lt ( 1 vnt * 1501.61Lt )
  • Muzikos mokymo kompiuterinė programa „Sibelius Groovy City“ (5 vietų licencija) 642.51 Lt ( 1 vnt * 642.51Lt )
  • Pateikčių kūrimo su specialiaisiais vaizdo ir garso efektais programa „MAGIX PhotoStory on CD & DVD 9“ (2 vietų licencija) 510.62 Lt ( 2 vnt * 255.31Lt )
  • Nešiojamasis kompiuteris „HP ProBook 6560b Notebook PC“ 2987.49 Lt ( 1 vnt * 2987.49Lt )
  • Projektorius „Casio XJ-A140“ 3091.55 Lt ( 1 vnt * 3091.55Lt )
  • Ekranas „Ekono 178×178“ 225.06 Lt ( 1 vnt * 225.06Lt )
  • Grafinė planšetė „Kanvus Artist 127“ 389.62 Lt ( 1 vnt * 389.62Lt )
  • Siuvamoji mašina ‘BERNINA 380’ 3000.8 Lt ( 1 vnt * 3000.80Lt )

Viso: 58226.41Lt. 3  pirkime nedalyvaujame


Legenda apie Švenčionių fontano viršininką, tolimos šalies prezidentę ir katažuvį akvariume 2011 metais Švenčionių krašte vyko renginių jaunimui ciklas „Gyvoji knyga. Švenčionių krašto legendos“. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 5-6 kl. mokiniai kartu su dailininku rašytoju Paulium Juodišium ir perkusininku multiinstrumentalistu Tomu Dobrovolskiu kūrė iliustruotas muzikines legendas apie fantastinius savo miestelių veikėjus. Renginių metu vaikai sugalvodavo pasakos veikėjus, apibūdindavo jų charakterius, vardus, pomėgius, gyvenamą aplinką, darbą, namus, draugus, trumpą jų atsiradimo miestelyje istoriją. Tarpusavyje pasitardami ir dailininko padedami juos nupiešdavo ant didelių popieriaus lapų, papildydavo klijuojamomis detalėmis. Tuomet pradėdavo kurti istoriją apie tai kaip veikėjas atsirado miestelyje, kur gyveno, su kuo susipažino, ką dirbo, kokie sunkumai jam iškilo ir kaip jis, draugų padedamas, juos įveikė. Renginio dalyviai pasikeisdami pasakodavo tą pačią istoriją. Tačiau kiekvieną kartą, vienas kitą papildydami, ją keisdavo ir detalizuodavo, kol likdavo patenkinti rezultatu. Turėdami istoriją, imdavosi kurti trumpą muzikinį vaidinimą. Vaikai atlikdavo ritmo ir perkusinio dainavimo pratimus, susipažindavo su dirigavimo ženklais, improvizacijos idėja, aiškindavosi kaip muzika gali perteikti personažo charakterio bruožus, nuotaiką.Svarstydavo kokie garsai girdisi kuriamame pasakojime, imituodavo gamtos ir miesto garsus, įvairius triukšmus. Ir suvaidindavo pasakos dalis, įgarsindami ją savo atliekama muzika. Iliustruotą muzikinę mūsų gimnazijos mokinių sukurtą legendą  „Legenda apie Švenčionių fontano viršininką, tolimos šalies prezidentę ir katažuvį akvariume“ galite rasti    http://gyvaknyga.jimdo.com/


Projektas „Linija“

Dorinio ugdymo (etikos) pamokose kasmet vykdomas 9 — ose gimnazijos klasėse integruotas etikos – psichologijos projektas “Linija”- skirtas žalingų įpročių, ankstyvų lytinių santykių prevencijai ir sąmoningo pasirinkimo ugdymui. Projekto metu taikomas proceso – dramos metodas,  interaktyvieji/patyriminiai pratimai, kurie įtraukia moksleivius į aktyvią veiklą, gyvenimiškų situacijų analizę, o mokytojas tuo tarpu yra tik diskusijų skatintojas, veiklos moderatorius. Mokiniai projekto metu mokosi mąstyti iš perspektyvos taško, kalbėdami trečiuoju asmeniu labiau atsiveria, įsigilina į gyvenimiškas situacijas. Modeliuodami ir inscenizuodami įvairias gyvenimiškas situacijas mokiniai turi galimybę realiai suvokti ankstyvų lytinių santykių, žalingų įpročių galimas neigiamas pasekmes sau ir aplinkiniams, todėl atsiranda motyvacija atsakingiau vertinti savo veiksmus ir poelgius realiame gyvenime. Projekte taikoma proceso drama – tai vienas iš teatrinių metodų, kai dalyviai ne tik įtraukiami į aktyvią veiklą – jie tampa pagrindiniais dramos plėtotojais ir veikėjais. Drama dažnai padeda pasiekti didesnį sąmoningumą, padeda lavinti tarpasmeninius ir socialinius santykius. Projektas – šiuolaikiškas, jame taikomas kūrybiškas ugdymo metodas, emociškai paveikus ir todėl efektyvus moksleiviams, padedantis ugdytis savimonę ir atsakomybę už savo elgesį.

Projekto koordinatorės: Etikos mokytoja Šarūnė Garlienė Psichologė Virginija Guogienė


Projektas „Renkuosi gyvenimą“

Projekto vadovės ir vykdytojos – etikos mokytoja Šarūnė Garlienė, psichologė Virginija Guogienė. Vykdymo laikas – kovas – balandis. Projekto tikslas yra išmokyti mokinius atpažinti savižudybės ženklus. Suteikti žinių, kaip padėti suicidinių ketinimų turinčiam draugui. Išmokyti atpažinti žmogų, norintį pasitraukti iš gyvenimo, išmokyti prakalbinti prislėgtą žmogų, ištiesti jam pagalbos ranką, suteikti informaciją, kur galima būtų rasti profesionalią pagalbą. Ir svarbiausia, formuoti nuostatą, kad visos problemos yra išsprendžiamos, tik jas reikia spręsti.


„Gyvoji knyga – Švenčionių krašto legendos“

           Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 5,6 klasių mokiniai dalyvauja projekte „Gyvoji knyga – Švenčionių krašto legendos“. Pirmame susitikime su dailininku, rašytoju Pauliumi Juodišiumi ir perkusininku Tomu Dobrovolskiu mokiniai kūrė iliustruotą muzikinį pasakojimą, piešė pagrindinį veikėją Bulviaakį- didžianosį (mokiniai taip pavadino savo naujai gimusį herojų). Mokiniams entuziazmo ir vaizduotės netrūko, kai autorius leido patiems spalvinti ir pridėti, ko dar trūksta jų herojui. O lapkričio 11 dieną perkusininkas Tomas Dobrovolskis pristatė muzikinius instrumentus ir įvairias elektronines muzikos priemones, kurių pagalba galima išgauti ir transformuoti įvairius garsus, juos įrašyti ,,čia ir dabar“, o su tais įrašytais garsais toliau kurti muziką. Svečias su vaikais atliko muzikinio ritmo ir perkusinio dainavimo pratimų, kalbėjo, kaip galima perteikti personažo charakterio bruožus, nuotaiką, kurti atmosferą. Visi kartu atliko jau išmoktus muzikinius pratimus, akcentuodami įvairias nuotaikas: linksmą, džiaugsmingą, su meile, liūdną, piktą ir t.t. Renginio metu buvo kuriamas trumpas muzikinis filmukas. Susitikimai buvo linksmi, turiningi, dar ilgai mokiniai bendravo su svečiais, o šie atsakė į visus užduotus klausimus. Anot autorių, temas kūrybai diktuoja gyvenimas.            Lapkričio mėnesio pabaigoje vyksiančiame susitikime Paulius Juodišius mokys ,,Top motion“ animacijos pagrindų, o mokiniai galės patys kurti filmukus. Projektas baigsis gruodžio 14 d. Kultūros cente veiks paroda su vaikų darbais ir nuotraukomis. Mokinių sukurtos pasakos ir piešiniai bus išspausdinti žurnale ,,Laimiukas“.

 „Saugi mokykla“

            Projekto vadovės ir vykdytojos – etikos mokytoja Šarūnė Garlienė, psichologė Virginija Guogienė, tikybos mokytoja Birutė Stulgaitytė. Vykdymo laikas – lapkritis – gegužė. Projekto tikslas yra aiškinti septintų klasių mokiniams, kas yra patyčios ir priekabiavimas, kur ir kodėl tai vyksta, kaip derėtų reaguoti ir elgtis, jeigu prie tavęs priekabiauja, kokie galimi vaidmenys (aptarti juos pagal Patyčių rato schemą ), išsiaiškinti pačių mokinių poziciją ir supažindinti su gautais duomenimis mokyklos bendruomenę. Skatinti mokinių norą tinkamai pozityviai bendrauti tarpusavyje, padėti suprasti, kaip jaučiasi mokinys – auka, būti jos užtarėju, gynėju.

„Man taip neatsitiks“

            Projekto vadovės ir vykdytojos – psichologė Virginija Guogienė, tikybos mokytoja Birutė Stulgaitytė, etikos mokytoja Šarūnė Garlienė. Vykdymo laikas – balandis. Projekto tikslas yra suteikti informacijos pirmų gimnazijos klasių mokiniams apie prekybos žmonėmis mastus, pažeidžiamiausius visuomenės sluoksnius. Atliksime statistinį tyrimą, įvertinsime mokinių nuomonę apie prekybos žmonėmis problemą. Su mokiniais nagrinėsime tipinę verbavimo schemą ir supažindinsime juos su pagalbos galimybėmis prieš išvykstant į užsienį ir būnant užsienyje.

„Sėkmingas pasirengimas gyvenimo kelionei“

            Projekto vadovės ir vykdytojos – etikos mokytoja Šarūnė Garlienė, psichologė Virginija Guogienė, tikybos mokytoja Birutė Stulgaitytė. Vykdymo laikas – kovas. Vykdant projektą siekiama įvertinti abiturientų patiriamo streso lygį, suteikiama žinių apie tai, kokie gali būti pozityvūs streso įveikimo būdai. Pateikiamos rekomendacijos, kaip be streso pasiruošti egzaminams, pasirinkti tinkamą profesiją, kaip elgtis pokalbio metu su būsimu darbdaviu.

„Ir vėl tos kalorijos“

           Projekto vadovės ir vykdytojos – matematikos ir informatikos mokytoja Marija Gučienė, matematikos mokytoja Gražina Valeikienė, technologijų mokytoja Kristina Cicėnienė. Vykdymo laikas – spalio–lapkričio mėn. Labai svarbu panaudoti IKT ugdant kūrybiškumą, smalsumą, kryptingos veiklos įgūdžius. Vykdant projektą „Ir vėl tos kalorijos“ informacinės technologijos natūraliai naudojamos matematikos, technologijų ir informacinių technologijų pamokose. Projekto tema labai aktuali. 8 klasių mokiniai ieškos informacijos internete ir kituose šaltiniuose, rengs vaisinių kokteilių (8c), salotų (8b) ir desertų (8a) receptus, kompiuterine programa EXEL skaičiuos šių patiekalų maistinę vertę bei kaloringumą, sudarys pavyzdinį valgiaraštį 7—8 klasės mokiniams pagal energetinių maisto medžiagų paros normas. Visi receptai bus taisomi, tobulinami, mokiniai mokysis sau, patirdami malonumą, nebijodami gauti blogą pažymį, bendraudami ir bendradarbiaudami su matematikos, informatikos ir technologijų mokytojais.

„Gyvenimas be konfliktų“

          Projekto vadovė – matematikos mokytoja Asta Abramovičienė. Vykdymo laikas – kovo-gegužės mėn. Vykdant projektą bus taikomos Supervizijos užsiėmimuose įgytos žinios. Tarp 6c klasės mokinių yra nemažai konfliktuojančių, tad jie mokysis valdyti įtampą, bus ugdomas pasitikėjimas savimi. Projektas padės suprasti, kaip gerinti santykius su klasės draugais. ,„Sveika gyvensena ir matematika“ Projekto vadovė – matematikos mokytoja Asta Abramovičienė. Vykdymo laikas – vasario mėn. Su 7b klasės mokiniais skaičiuosime aktyvaus judėjimo įtaką žmogaus sveikatai, suvartojamo maisto kalorijų kiekį. Labai svarbu kuo anksčiau suteikti žinių ugdytiniams apie sveiką gyvenseną, kad šie suvoktų judėjimo, taisyklingo maitinimosi svarbą.

„O pėdsakai nutolsta…“

           Projekto vadovės: technologijų mokytoja Kristina Cicėnienė, lietuvių kalbos mokytoja Vita Petkevičienė. Vykdymo laikas – spalio mėn. Projekto tikslas – skatinti 1a klasės mokinius netradiciškai ir meniškai pažvelgti į kasdieninio naudojimo daiktus. Technologijų pamokose mokiniai iš įprastų batų gamino nekasdienius, „aukštosios mados“ batus, lietuvių kalbos pamokose kūrė meninius tekstus – eilėraščius, miniatiūras apie aplinką, tiesiogiai ir netiesiogiai susijusią su batais.

Kalendorius
2024 m. balandžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Vas    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Pamokų laikas
1.8:00 - 8:45
2.8:55 - 9:40
3.10:00 - 10:45
4.10:55 - 11:40
5.12:00 - 12:45
6.12:55 - 13:40
7.13:50 - 14:35
8.14:45 - 15:30
9.15:35 - 16:20
Pamokų laikas trečiadieniais (po trijų pamokų visiems mokiniams vyksta klasių valandėlės)
1.8:00 - 8:45
2.8:55 - 9:40
3.10:00 - 10:45
4.11:30 - 12:15
5.12:35 - 13:20
6.13:30 - 14:15
7.14:20 - 15:05
Svarbu
Pamokų tvarkaraščiai