Archyvas 2019 15 lapkričio
„Labas, pasauli!“
Lapkričio 15 dieną Tarptautinės tolerancijos dienos išvakarėse gimnazijoje vyko renginys „Labas, pasauli!“ Pabendrauti su mokiniais atvyko Socialinių mokslų kolegijos atstovai iš Nigerijos, Pakistano ir Turkijos.
Šiltas, linksmas, informatyvus susitikimas leido mokiniams betarpiškai bendrauti su labai skirtingų kultūrų atstovais, daugiau sužinoti apie šias šalis, o svarbiausia – ugdyti tarpkultūrinio bendravimo kompetenciją, griauti stereotipus, skatinti toleranciją bei kultūrinį sąmoningumą!
Netradicinė pamoka „Renesansas ir reformacija Europoje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“
Lapkričio 14 d. 3 gimnazijos klasės mokiniams vyko netradicinė lietuvių kalbos ir literatūros pamoka (mokytoja Angelė Burokienė) Švenčionių r. savivaldybės Viešojoje bibliotekoje. Tai buvo paskutinė ciklo „Renesansas ir reformacija Europoje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ pamoka. Mokiniai turėjo progą klausytis VDU Švietimo akademijos profesoriaus, daktaro Deimanto Karvelio pranešimo apie reformaciją, pirmuosius lietuviškų knygų kūrėjus, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikus Radvilas.
Mokiniams ši paskaita padėjo suvokti reformacijos, atnešusios šviesą tiek Lietuvai, tiek visai Europai, reikšmę, kultūrinių pokyčių svarbą, skirti pagrindines konfesines kryptis, daugiau sužinoti apie vyravusias kovos dėl krikščioniškojo tikėjimo priežastis. Tai buvo galimybė plačiau susipažinti su Radvilų kultūrine veikla, mecenatyste, dar kartą prisiminti pirmuosius lietuvių humanistus – A. Kulvietį, S. Rapolionį, M. Mažvydą – pasiryžusius leisti lietuviams knygas, versti į lietuvių kalbą giesmes.
Savanorystė Malavyje
Ar manai, kad esi drąsus ir gali padėti? Ar ryžtumeisi sotų, ramų gyvenimą iškeisti į tolimą ir nenuspėjamą Afrikos kampelį – Malavį? Apie 8 mėnesių savanorystę Afrikoje pasakojo buvusi Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinė Eglė Masevičiūtė, Federica Montagna (Italija) ir Federica Caporale (Italija). Savanorės mokiniams pristatė Malavio kultūrą, tradicijas, gamtą. Kalbėdamos merginos akcentavo, jog svarbiausia yra neišdildomi įspūdžiai ir neįkainojama patirtis!
Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai dalyvavo Gyvosios bibliotekos veiklose Estijoje
2019 m. lapkričio 5–10 d. Silameje, Estijoje, vyko mokymai „Gyvosios bibliotekos tarptautinis bendradarbiavimas“. Mokymų tikslas – skatinti tarpusavio supratimą, toleranciją ir pagarbą žmogaus teisėms. Mokymų uždaviniai – susipažinti su Gyvosios bibliotekos metodu, naujais darbo su jaunimu metodais, pasidalinti patirtimi su kitomis šalimis, rasti tarptautinių bendradarbiavimo partnerių, organizuoti Gyvąją biblioteką Silameje mieste.
Mokymuose dalyvavo atstovai iš Baltarusijos (6), Estijos (8), Lietuvos (6), Rusijos (6). Švenčionių rajono atstovai (Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Inga Varnienė, Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokinė Viktorija Varnaitė ir Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniai Gabija Maskoliūnaitė ir Žygimantas Varna) ne tik susipažino su Gyvosios bibliotekos metodu, Erasmus+ programos galimybėmis, naujais darbo su jaunimu metodais, skatinančiais toleranciją, išgirdo kitų šalių atstovų patirčių pristatymus, bet ir susirado naujų draugų bei bendradarbiavimo partnerių iš Baltarusijos, Estijos ir Rusijos.
Lietuvos atstovams didžiausią įspūdį paliko Gyvosios bibliotekos, sudarytos iš Gyvųjų knygų, bibliotekininkų ir skaitytojų, organizavimas. Vieni mokymų dalyviai buvo skaitytojai, kiti galėjo išbandyti save Gyvosios knygos vaidmenyje, o kai kuriems dalyvavimas Gyvojoje bibliotekoje Silameje mieste buvo vienas iš daugelio kartų.
Skaitymas Gyvojoje bibliotekoje yra susidomėjusio skaitovo ir Gyvosios knygos pokalbis, kurio tikslas – naikinti mitus ir stereotipus, nepagrįstas nuomones, ugdyti supratimą. Gyvosios knygos – tai žmonės iš pažeidžiamų socialinių grupių, visuomenėje patiriantys diskriminaciją ar išankstines nuostatas. Skaitytojams buvo pateikiamas katalogas, iš kurio pagal pavadinimus ir aprašymus galėjo pasirinkti sau įdomią knygą. Gyvosios knygos iš Baltarusijos, Estijos, Lietuvos ir Rusijos pasakojo savo gyvenimo istorijas, dalinosi išgyvenimais, patirtimi, atsakinėjo į Gyvosios bibliotekos skaitytojų klausimus. Ir nors skaitymas truko neilgai, bet skaitytojas spėjo daug ką išsiaiškinti, atsakyti į sau rūpimus klausimus, galbūt sugriauti kai kuriuos stereotipus ar net susibičiuliauti su savo „Gyvąja knyga“.
Lietuvoje Gyvoji biblioteka organizuojama nuo 2007 m. Per savo gyvavimo laikotarpį Gyvoji biblioteka sulaukė virš 20 tūkst. skaitytojų, surengė daugiau nei 300 susitikimų, o savo istorijomis dalijosi virš 500 Gyvųjų knygų.
Informaciją parengė Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Inga Varnienė